Bezpieczeństwo posesji i domu

Nie bez powodu mówi się, że najbezpieczniej zawsze czujemy się w domu. W otoczeniu ulubionych przedmiotów, bliskich, w miejscu, które bardzo dobrze znamy. Istnieje jednak szereg różnego rodzaju zagrożeń, które czyhają szczególnie na dobra materialne. Dlatego istotne jest zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Podpowiadamy, jak zapewnić komfort domownikom i zabezpieczyć mienie.

Oświetlenie ogrodzenia

Projektując wymarzony dom czy wprowadzając zmiany po kupnie nieruchomości z rynku wtórnego, warto dokładnie przyjrzeć się ogrodzeniu. Im wyższe i trudniejsze do pokonania, tym potencjalnym włamywaczom będzie trudniej przedostać się na posesję. Dobrym rozwiązaniem będzie gładki mur czy umieszczone równolegle do siebie wąskie metalowe elementy. Brama oraz furtka powinna być odporna na wyważenie. Zrezygnuj z ogrodzenia w formie siatki czy szerokich drewnianych belek.

Ważnym elementem, który już na samym początku demotywuje potencjalnych włamywaczy jest odpowiednie oświetlenie. Zapalone nawet w nocy światło, sprawia, że postacie stają się doskonale widoczne. Na rynku możesz znaleźć wiele systemów inteligentnego sterowania oświetlenia z różnego rodzaju czujnikami. Dzięki takiemu rozwiązaniu po zapadnięciu zmroku lampy same się załączają a obecność domowników nie musi być wymagana. Niektórzy producenci oferują również możliwość zdalnego sterowania oświetleniem poziomu telefonu. Jeżeli chcesz nieco zaoszczędzić na energii elektrycznej, możesz wybrać lampy z czujnikami ruchu, które uruchamiają się dopiero kiedy wykryją obecność drugiego człowieka czy zwierzęcia.

To, co dookoła czyli zabezpieczenia ogrodu i ogrodzenia

Najpopularniejszą formą ochrony i zapewnienie sobie bezpieczeństwa jest zamontowanie systemów alarmowych. Dzięki zaawansowanemu opcje nawet najmniejszy ruch zostanie wykryty a informacje zostanie od razu wysłana do właściciela. Dobre zabezpieczenia antywłamaniowe pozwalają skutecznie ochronić nasze mienie, a w szczególności zdrowie i życie osób, które w tym czasie mogą przebywać w mieszkaniu. Na rynku możesz znaleźć wiele różnego rodzaju systemów alarmowych. Wybór zależy jedynie od twoich indywidualnych preferencji.

Na początek warto zastanowić się nad zainstalowaniem domofonu lub wideofonu. Takie rozwiązanie pozwala kontrolować, kto chce dostać się na naszą posesję. Wybierając specjalne systemy wyposażone w kamerę w domu możesz sprawdzić kto znajduje się po drugiej stronie ogrodzenia. Ceny takiego wideofonu zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Takie rozwiązanie sprawdzi się głównie prewencyjnie – złodzieje często obserwują posesję przez kilka dni i sprawdzają obecność domowników. Jeżeli ktoś wydać się podejrzane możesz zapisać obraz kamerki i poinformować o swoich podejrzeniach resztę domowników.

Systemy alarmowe zwykle działają w dwóch strefach pierwszą warto umieścić tuż za ogrodzeniem. Możesz skorzystać z różnego rodzaju czujek – jednym z najpopularniejszych są kable sensorowe, które zakopuje się wzdłuż płotu lub umieszcza bezpośrednio na nim. Czujki przekazują informacje o próbie przecięcia ogrodzenia jego odchylenia lub pokonania go górą do centrali systemu. Reagują również na różnego rodzaju wstrząsy które potencjalny złodziej może wywołać próbując pokonać przeszkodę.

Drugą strefą ochrony najczęściej jest przestrzeń pomiędzy domem, a ogrodzeniem. Tutaj czynniki można zamontować na lub pod powierzchnią ziemi. Położone w ten sposób kable wykrywają zagrożenie przekazują informacje do systemu alarmowego, który się aktywuje. Innym rozwiązaniem są również systemy na podczerwień. Wysyłają wiązki a ich zakłócenie powoduje uaktywnienie się alarmu. Warto pamiętać, że montaż systemu alarmowego skutecznie odstrasza potencjalnego złodzieja. Nie są to jednak doskonałe rozwiązania i w niektórych przypadkach alarm może włączyć się z zupełnie innego powodu (na przykład przelot ptaków w przypadku czujników na podczerwień czy wstrząsy wywołane przejeżdżającym autem ciężarowym).

Zabezpieczenia antywłamaniowe domu

Skutecznym odstraszaczem są kamery zewnętrzne. Jeżeli nie chcesz inwestować możesz postawić na tak zwane atrapy. Warto jednak mieć na uwadze, że spora grupa włamywaczy potrafi odróżnić działające urządzenie od takiego która je jedynie przypomina. Jeżeli chcesz w pełni zadbać o bezpieczeństwo wybierz monitoring składający się z czterech kamer. Warto zamontować je w czterech narożnikach, dzięki czemu nie powstaną tak zwane „martwe punkty”, czyli miejsca, których zasięg monitoringu nie obejmuje. Wybierając kamery warto postawić na te, które pracują w rozdzielczości HD w kolorze oraz posiadają funkcjonalny tryb nocny. Gotowy zestaw kamer z dedykowanym okablowaniem możesz kupić już za kilkaset złotych. Warto także pamiętać o tym, ile czasu przechowywany jest na dysku obraz. Zazwyczaj jest to od 2 do 4 tygodni. Dobrym rozwiązaniem jest również możliwość uzyskania podglądu z kamer w trybie rzeczywistym na swoją smartfonie co pozwala skontrolować posesję na przykład w trakcie wyjazdów. Niektórzy decydują się również na montaż alarmu wewnątrz domu. Porozmieszczane w różnych miejscach czujki, kiedy wykryją ruch alarmują domowników intruzie wewnątrz pomieszczenia. Wówczas rozlega się głośny dźwięk, który można wyłączyć jedynie poprzez rozbrojenie alarmu wpisując odpowiedni kod. To również dobre rozwiązanie, które pomoże zaalarmować otoczenie, że na terenie danej nieruchomości coś złego mogło się wydarzyć.

Pamiętaj, by na co dzień starannie zamykać wszystkie drzwi i okna, kiedy opuszczasz dom. Jeżeli zainstalowałeś system alarmowy nie zapomnij go włączyć. Wybierając się na dłuższe wyjazdy warto powierzyć zaufanej osobie opiekę nad nieruchomością. Może to być sąsiad lub przyjaciel, który będzie wyjmował ze skrzynki ulotki oraz listy zadba o wietrzenie pomieszczeń, sprawdzi, czy wszystko jest w porządku czy zapali dookoła domu światło, kiedy zapadnie zmrok. Stara się również nie dzielić w mediach społecznościowych informacje o Twojej długiej nieobecności – stanowi to doskonałe źródło włamywaczy.