Jak urządzić małą przestrzeń?

Mała przestrzeń wymaga zastosowania specjalnych rozwiązań. Projektując mieszkanie lub zmieniając jego aranżację warto wziąć pod uwagę, która z przestrzeni jeszcze nie została odpowiednio zagospodarowana. Podpowiadamy, jak zamienić niefunkcjonalną przestrzeń na praktyczne miejsce do spędzania czasu, pracy i wypoczynku.

Mniej znaczy więcej

Każdą metamorfozę, remont czy przeprowadzkę, warto rozpocząć od porządków. Im więcej drobiazgów, tekstyliów i dekoracji tym bardziej zagracona wydaje się być przestrzeń. Warto zrezygnować również z dużej ilości wzorów, kolorów i faktur. Skup się na optycznym powiększeniu przestrzeni. Postaw na stonowane szarości, przełamane biele czy drewno. Minimalizm nie musi oznaczać braku przytulności czy nudy. Im mniej różnego rodzaju elementów w innych stylach tym spójniej będzie wyglądała przestrzeń.

Kuchnia na niewielkim metrażu

Mała kuchnia to dla wielu osób prawdziwa zmora. Optycznie ją powiększysz rezygnując z topornych, zdobionych frontów szafek. Wybierz jasne odcienie, a zamiast klasycznych, zabudowanych półek, wybierz takie z przeszklonymi frontami. Nie przytłoczą pomieszczenia i nadadzą mu nieco lekkości. W małej kuchni każdy centymetr przestrzeni jest ważny, dlatego dokładnie przemyśl w jakim miejscu staną sprzęty AGD, gdzie umieścisz kosze, zlew czy lodówkę. Warto również skorzystać z oferty doboru mebli na wymiar. Dzięki temu każda przestrzeń zostanie odpowiednio zagospodarowana. Warto zastosować takie rozwiązania, jak specjalne wysuwane półki w szafkach narożnych. Kontakty można ukryć w blacie, dzięki czemu przewody nie będą zalegały. Warto również pomyśleć o miejscu do przechowywania większych sprzętów.

Nie zapomnij również a dobrej organizacji produktów spożywczych w szafkach. Lepsza organizacja to większe możliwości. Produkty sypkie tak jak kasze ryż czy makaron przełóż do przezroczystych pojemników. Dzięki temu będziesz mieć kontrolę nad stanem zapasów i nie zapomnisz zapisaniu kończących się produktów na liście zakupów. Ten rodzaj przechowywania jest dużo praktyczniejszy niż klasyczne opakowania.  Zminimalizujesz także ryzyko powstawania moli spożywczych, a produkty zachowają dłużej swoją świeżość. Odpowiednie ułożenie pomoże Ci także zaoszczędzić Ci trochę miejsca. Szklanki, talerze oraz innego rodzaju zastawę możesz bezpiecznie przechowywać ułożone jedno na drugie.

Łazienka – mała i funkcjonalna

Łazienka to często najmniejsze pomieszczenie w całym domu. Warto je dobrze zaprojektować. Dokładnie przemyśl, gdzie stanie wanna lub prysznic, toaleta oraz umywalka. W ciasnych pomieszczeniach odradza się montowanie szafek ściennych. Przytłoczą miejsce i sprawią, że będzie optycznie jeszcze mniejsze. Zobacz czy nie dysponujesz dodatkową przestrzenią zakamarkach.

W tym celu świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju szafki montowane we wnękach. Dzięki nim wykorzystasz przestrzeń bez zbędnego wydawania pieniędzy. Możesz wykorzystać do tego drewniane półki lub specjalne koszyczki, montowane na wodoodpornych taśmach. Świetnie utrzymają różnego rodzaju produkty pielęgnacyjne do ciała i włosów. W małych przestrzeniach warto zrezygnować z dużych urządzeń AGD – zamiast klasycznej pralki wybierz taką ładowaną od góry. Jeżeli masz taką możliwość możesz zainstalować ją również w kuchni lub przedpokoju. Takie rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić sporo miejsca w małej łazience. Nie zapomnij również o powieszeniu dużego lustra, które optycznie powiększy całą przestrzeń.

Salon

Salon to miejsce, które pełni wiele funkcji. Może być biurem, miejscem do spotkań ze znajomymi, czy nawet sypialnią. Warto pamiętać o tym, by wyznaczyć w nim odpowiednie strefy. Dzięki temu zyskasz jasny podział przestrzeni. Wiele osób wykorzystuje w tym celu różnego rodzaju zasłony, mobilne ścianki czy parawany. Ich dużą zaletą jest to, że w każdej chwili możesz je przestawić, dzięki czemu przestrzeń ponownie się powiększa. Nie rezygnuj również z wielofunkcyjnych mebli, sprytne rozwiązania potrafią znacząco ułatwić funkcjonowanie w małym mieszkaniu. Kanapa z funkcją spania świetnie sprawdzi się w nocy jako miejsce do wypoczynku, a w dzień jako miejsce do siedzenia dla gości czy wspólnego relaksu z bliskimi. Ciekawym rozwiązaniem jest regał, który kryje w sobie stół. Wystarczy otworzyć mechanizm zabezpieczający i wysunąć blat. Dzięki temu w kilka chwili zyskasz funkcjonalne miejsce do pracy czy spożywania posiłków. W pomieszczeniach warto zrezygnować z ciężkich mebli – stary kredens, choć może być praktyczny, będzie optycznie przytłaczał pomieszczenie. W jego miejsce wstaw ażurowy regał, który nie tylko pomieści mnóstwo i dekoracji, ale także pozwoli Ci zaoszczędzić nieco miejsca. jeżeli mieszkanie jest wysokie możesz pomyśleć nad stworzeniem antresoli. Możesz w niej zaaranżować kącik do wspólnego oglądania filmów lub niewielką, ale praktyczną sypialnię.

W małych mieszkaniach szczególnie istotne jest dbanie o porządek. Pamiętaj, by odkładać przedmioty na swoje miejsce. Domowy rozgardiasz na niewielkiej przestrzeni skutecznie utrudnia funkcjonowanie. Zrezygnuj również z dużej ilości dekoracji i bibelotów, wyrzuć nieużywane sprzęty meble i inne niepotrzebne elementy, a wielkość twojego mieszkania z pewnością pozytywnie Cię zaskoczy. Powodzenia!