Termometry – rodzaje i zastosowanie

Podwyższona temperatura jest jednym z gorszych objawów infekcji. Wtedy organizm informuje nas o tym, że należy nieco zwolnić i poświęcić czas na regenerację. Na rynku można znaleźć wiele różnego rodzaju termometrów – od klasycznych rtęciowych, aż po elektroniczne. Podpowiadamy które warto mieć w domowej apteczce.

Termometr do ucha

Pomiar temperatury jest jednym z dokładniejszych. Szczególnie sprawdza się w przypadku małych dzieci, których standardowe mierzenie pod pachą jest w wielu przypadkach niemalże niewykonalne. Termometr douszny podaje bardziej miarodajne wyniki. Dzieje się tak dlatego, że ciepło ciała regulowane jest przez podwzgórze, którego naczynia krwionośne są wspólne dla błony bębenkowej. Prawidłowa temperatura ciała mierzona w uchu wynosi 36,6 stopni Celsjusza.

Termometr douszny jest bardzo prosty w użyciu. Na jego końcówkę wystarczy nałożyć specjalną nakładkę i włączyć urządzenie. Następnie delikatnie włożyć termometr do ucha i odczekać chwilę aż urządzenie zasygnalizuje koniec pomiaru. Warto wybierać modele o ergonomicznym kształcie oraz takie, które wyposażone są w antypoślizgową rączkę. Termometry douszne dedykowane dzieciom mają również możliwość podgrzania końcówki dzięki czemu sam będzie powodował mniejszy dyskomfort.

Termometr szklany bezrtęciowy

Termometry szklane używane od bardzo dawna. Ze względu na obecność rtęci zostały wycofane ze sprzedaży w 2009 roku. Ich miejsce zajęły beze rtęciowe odpowiedniki. Substancje zastąpiono nietoksycznym stopem indu galu i cyny. Tego rodzaju termometr sprawdzi się u osób dorosłych, seniorów oraz osób ze słabszym wzrokiem, gdyż wiele z nich posiada tak zwany efekt lupy. Pod odpowiednim kątem cyferki są po prostu większe. Działają bez baterii czy dzięki temu są zawsze gotowe do użytku. Termometry bezrtęciowe szklane nie sprawdzą się jednak w przypadku małych dzieci czy osób, które nie lubią czekać, gdyż pomiar trwa kilka minut.

Termometr elektroniczny

Termometry elektroniczne to jedne z popularniejszych rozwiązań. Są precyzyjne proste w użyciu, a ich czułość pozwala podać temperaturę z dużą dokładnością. Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk odczekać chwilę a następnie umieścić urządzenie pod pachą. Po kilku sekundach termometr dokona stosownego pomiaru, a odczyt pojawi się na wyświetlaczu. Urządzenie samo zasygnalizuje dźwiękiem, że wykonało zadanie. Termometry elektroniczne posiadają również wiele dodatkowych funkcji, takich jak zapamiętywania ostatnich pomiarów, automatyczne wyłączenie czy podświetlenie. Szybkość i wygoda sprawiają, że doceniają je także rodzice małych dzieci. Nowoczesna posiadają także elastyczne końcówki i wodoodporne obudowy, co zwiększa komfort ich użytkowania.

Nowoczesne termometry bezdotykowe

Termometr bezdotykowy to nowoczesne i niezwykle praktyczne rozwiązanie. Stanowi doskonałą alternatywę dla termometrów szklanych czy elektronicznych. W tym przypadku nie ma konieczności umieszczania urządzenia pod pachą czy w uchu, co szczególnie przy małych dzieciach jest sporym wyzwaniem. Wystarczy nakierować końcówkę na czoło i wcisnąć stosowny przycisk. W kilka chwil na ekranie zobaczymy wynik. Termometr bezdotykowy działa w oparciu o fale promieniowania podczerwonego. specjalny sensor umożliwia ich odczytanie i wychwycenie nieprawidłowości. Fale te działają na krótką odległość, dlatego urządzenie należy zbliżyć na odległość kilku centymetrów do danej powierzchni. Sam pomiar jest szczegółowy i dokładny. Dużą zaletą tego rozwiązania jest również możliwość pomiaru temperatury, kiedy na przykład dziecko śpi. Urządzenie pozwala również zmierzyć temperaturę przedmiotów czy powierzchni, bez konieczności bezpośredniego kontaktu. To higieniczne i praktyczne rozwiązanie. większość dostępnych na rynku modeli posiada duży i czytelny wyświetlacz. Dodatkowym ułatwieniem jest także zmiana podświetlenia w przypadku podwyższonej temperatury na kolor czerwony. Wiele osób rezygnuje z klasycznych rozwiązań na rzecz bezdotykowego.

Mierzenie temperatury ciała to prosty zabieg, który pozwala określić stan naszego zdrowia. Warto więc mieć pod ręką wysokiej jakości termometr, który pozwoli precyzyjnie dokonać stosownego pomiaru. Od ciebie zależy na jakie rozwiązania postawisz. Dobierz urządzenie do swoich preferencji i możliwości. termometry szklane kupisz już za kilka złotych, z kolei elektroniczne lub bezdotykowe modele to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Warto postawić na wygodę i komfort użytkowania.