Stwórz funkcjonalny smartdom

Rozwój technologiczny wpłynął nie tylko na automatyzację pracy w zakładach produkcyjnych czy nowe rozwiązania logistyczne. Coraz częściej inteligentne urządzenia pojawiają się w domach, ułatwiając domownikom wykonywanie codziennych czynności i generowanie oszczędności. Dodatkowo podnosi się  poziom bezpieczeństwa. Sprawdź, czym charakteryzuje się smartdom i jakie rozwiązania warto wprowadzić we własnym mieszkaniu.

IoT – Internet rzeczy

Inteligentny dom to zbiór urządzeń i systemów, z którymi domownicy mogą połączyć się zdalnie i obsługiwać je z poziomu aplikacji. Jest to możliwe dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu, jakim jest Internet rzeczy (IoT). Dzięki połączeniu z Wi-Fi, siecią domową albo Bleutooth możesz zlecać urządzaniom co mają w danym momencie robić. Możesz regulować temperaturę w mieszkaniu, sterować oświetleniem, jego barwą i natężeniem, włączać lub wyłączać gniazdka elektryczne, nastawiać piekarnik czy ustawiać system podlewania w ogrodzie. IoT pozwala także monitorować całe pomieszczenia i wykrywać niebezpieczeństwa, na przykład niewyłączone żelazko, które może spowodować pożar, możesz odłączyć od zasilania poprzez gniazdko elektryczne podłączone do internetu rzeczy. A to wszystko możesz robić nawet będąc setki kilometrów od domu!

Zalety Smartdom

Wykorzystując Internet rzeczy przede wszystkim podnosisz bezpieczeństwo swojego domu. Bez problemu możesz wyłączyć urządzania, które mogłyby spowodować pożar lub poważną awarię. Smartdom daje Ci możliwość ustawienia oświetlenia tak, by imitowało obecność domowników w czasie dłuższych wyjazdów, a także monitorowania pomieszczeń i najbliższego otoczenia. Instalując czujniki ruchu, dostaniesz powiadomienie, gdy na Twoją posesję wejdzie nieproszony gość oraz o otwieraniu i zamykaniu drzwi i okien. Dzięki temu możesz zawiadomić policję o włamaniu albo system zrobi to za Ciebie.

Smartdom generuje spore oszczędności. Dzięki niemu możesz uniknąć kosztownych awarii sprzętów, a także sterować nimi tak, by zużywały jak najmniej energii elektrycznej. Gniazdka możesz ustawić, by działały według harmonogramu. Tak samo możesz zmniejszyć ogrzewanie podczas Twojej nieobecności i zwiększyć przed powrotem do domu. Internet rzeczy pozwala także włączać piekarnik w pracy poprzez aplikacje i przygotować posiłek dla najbliższych nie będąc w kuchni. To niesamowita wygoda i oszczędność czasu. Możesz także obsługiwać głosowo sprzęty audio i słuchać ulubionej muzyki w pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywasz. Możesz obsługiwać wiele urządzeń i systemów w swoim domu, swobodnie łączyć i je dzielić oraz decydować czy mają działać z Twoim udziałem czy samodzielnie.

Stwórz funkcjonalny smartdom

Jakie rozwiązania wdrożyć w smartdomie?

Urządzeń działających w systemie smartdom jest coraz więcej. Podstawowym komponentem są gniazdka elektryczne, które umożliwiają sterowanie urządzeniami zdalnie lub według ustalonego harmonogramu. Pozwalają uniknąć niebezpieczeństw, dzięki funkcji odłączania urządzeń od zasilania. W inteligentnym domu nie może zabraknąć systemu alarmowego, w którym znajdziesz czujniki ruchu, automatykę sterowania bramą wjazdową czy roletami. Dzięki jednemu panelowi kontrolnemu możesz sterować oświetleniem i symulować obecność domowników. Automatyce może podlegać również ogrzewanie, w tym panele słoneczne, pompy ciepła oraz tak zwana podłogówka. W ramach technologii smartdom mogą działać również takie urządzania jak ekspresy do kawy i inne AGD, telewizory, czy sprzęt audio.

Internet rzeczy to technologia, która pozwala zdalnie sterować urządzeniami poprzez aplikację. Daje to niesamowitą wygodę i generuje oszczędności. Dzięki niemu łatwiej będzie Ci zadbać o bezpieczeństwo swoje i domowników oraz uniknąć wielu awarii. Wdrożenie technologii nie jest tanim rozwiązaniem, ale przynosi wiele korzyści.