Domowa dezynfekcja pomieszczeń

Skuteczna dezynfekcja pomieszczeń zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii. Szczególnie w okresie grypowym, czy w trakcie trwania pandemii, szczególne ważne jest zadbanie o odpowiednią jakość powietrza. Warto postawić na sprawdzone rozwiązania i zaopatrzyć się w sprzęt, który pomoże poprawić jakość powietrza. Podpowiadamy, w jakie urządzenia warto zainwestować.

Lampa sterylizująca

Lampa biobójcza to niewielkie urządzenie, które przy pomocy promieniowania ultrafioletowego zabija bakterie, wirusy i drobnoustroje. Dzięki niej możesz przeprowadzić dezynfekcję pomieszczeń domowych, gabinetów czy nawet biura. Na rynku można znaleźć wiele różnego rodzaju lamp emitujących promieniowanie UV. Warto wybrać model, który jest w pełni automatyczny i ma wbudowany timer. Po upłynięciu ustawionego czasu urządzenie samo się wyłączy. Warto pamiętać, że promieniowanie ultafioletowe jest szkodliwe dla skóry i oczu, dlatego w trakcie dezynfekcji opuść pokój. Nie patrz również na światło bez dedykowanych okularów. Wiele modeli lamp posiada specjalną funkcję opóźnionego startu, dzięki czemu zdążysz bezpiecznie opuścić pomieszczenie. Taka lampa przyda się zarówno do codziennego użytku i oczyszczania powietrza, jak i przedmiotów, które znajdują się w okolicy.

Ozonator powietrza

Ozonator to urządzenie, które wytwarza ozon. Ten gaz usuwa większość bakterii, wirusów, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Dzięki niemu można nie tylko oczyścić powietrze, ale także wodę. Ozon jest gazem w pełni naturalnym dla człowieka. Wykazuje właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne. Jest skuteczniejszy w zwalczaniu mikroorganizmów bardziej niż chlor. Szybko przekształca się w tlen, dzięki czemu może być używany w miejscach, w których przebywają ludzie. W zależności od poszczególnych modeli możesz także wyozonować wodę, dzięki czemu z jedzenia znikają cząsteczki pestycydów, antybiotyków, a także nawozów. Doskonale sprawdzi się do dezynfekcji obuwia, neutralizuje zapachy, a także pomaga odgrzybić klimatyzację. Wiele z ozonatorów ma dodatkowo funkcję jonizacji powietrza lub nawilżenia, co pomaga jeszcze lepiej zadbać o jego dobrą jakość.

Domowa dezynfekcja pomieszczeń

Generator pary

Powierzchnie możesz odkazić w bezpieczny sposób, używając generatora pary. Takie urządzenia można kupić nawet za kilkadziesiąt złotych. Dzięki dostępności szeregu różnego rodzaju końcówek, w klika chwil odświeżysz pomieszczenie i sprawisz, że będzie czyste oraz przyjazne alergikom czy małym dzieciom. Parownice usuwają również szereg zabrudzeń, z którymi środki chemiczne nie są w stanie sobie poradzić. Warto pamiętać, że tego rodzaju urządzenia są świetnym rozwiązaniem do twardych powierzchni – kamienia, szkła, czy ceramiki. Przed użyciem, zapoznaj się szczegółowo z instrukcją obsługi. Dobrym pomysłem jest również odpowiednie wyczyszczenie materaca z łóżka, bądź kanapy. Dzięki specjalnej nakładce możesz wykonać to przy pomocy parownicy. Takie urządzenia jak oczyszczacze powietrza, ozonatory czy generatory pary można również wynająć. Dzięki temu możesz pozbyć się z domu wszelkich zarazków, a później oddać sprzęt. Jeżeli jednak jesteś alergikiem, chcesz zadbać o czystsze powietrze w pomieszczeniach lub wydezynfekować poszczególne miejsca to możesz postawić na mały, przenośny model, który pomoże zadbać o dobrą jakość powietrza.

Dekontaminacja powietrza

Proces, który ma za zadanie usunąć z powietrza szkodliwe związki, bakterie, czy drobnoustroje określa się mianem dekontaminacji. Przy użyciu odpowiednich urządzeń powietrze pozostaje antyseptyczne, a przebywający wewnątrz ludzie mogą czuć się bezpiecznie. Sprzęt dedykowany dekontaminacji generuje pole plazmowe, które niszczy wszelkie zanieczyszczenia, w tym grzyby i wirusy. Z takich sprzętów można korzystać zarówno w prywatnych mieszkaniach i domach, a także w instytucjach publicznych, gabinetach lekarskich, hotelach, restauracjach czy innych pomieszczeniach, w których migracja ludzi jest duża. Dbając o dobrą jakość powietrza, nie rezygnuj z wietrzenia pomieszczeń. Dzięki temu odświeżysz powietrze, sprawisz, że będzie świeże i odpowiednio nawilżone lub osuszone. Szczególnie warto pamiętać o tym w sezonie grzewczym, gdzie roztocza oraz kurz ma wiele okazji do rozmnażania się i osiadania na poszczególnych meblach.