Fotografia w stylu smart – aparaty natychmiastowe

Codziennie wykonujemy mnóstwo zdjęć, głównie telefonem. Coraz większą popularność zyskują jednak polaroidy – urządzenia, które pozwalają na wykonanie fotografii, którą dostaniesz do ręki, bez konieczności wywoływania. Zdjęcia wykonane aparatem natychmiastowym zostaną wydrukowane po chwili. Świetnie sprawdzają się do utrwalenia wspomnień, zatrzymania chwili czy jako pamiątka w trakcie ważnego wydarzenia. Podpowiadamy, jakie modele są godne uwagi i w co warto zainwestować.

Jak działają aparaty natychmiastowe?

Współczesne polaroidy wykonują dobrej jakości zdjęcia, pełne kolorów i odpowiednio doświetlone. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju urządzenia sprawdzą się  do wykonania wyłącznie statycznego zdjęcia. W przeciwnym razie kadry wyjdą zamazane. W trakcie robienia zdjęcia ustawcie się i stójcie w miarę nieruchomo. W specjalnym otworze pojawi się czarne zdjęcie. Po kilku minutach zobaczysz na nim wszystkie postacie. Nośnik, czyli wkłady, możesz znaleźć zarówno stacjonarnie, jak i w Internecie. Wszystko dzieje się bez konieczności używania atramentu czy filmu. Do wywołania zdjęcia potrzebny jest światłoczuły film pozytywowy. Kiedy użytkownik naciska spust migawki, zostaje on naświetlony, a rolki rozprowadzają preparat po powierzchni kadru. Dostępne na rynku aparaty natychmiastowe możesz znaleźć w różnej konfiguracji. Są lekkie i nie zabierają wiele miejsca, dlatego tak wielu użytkowników zabiera je ze sobą na wyjazdy, czy ważne wydarzenia. Większość modeli jest zasilana przy użyciu baterii AA, dzięki czemu nie musisz pamiętać o ładowaniu akumulatora.

Najpopularniejsza seria Instax

Współczesną modę na aparaty natychmiastowe zapoczątkowała marka Fujifilm tworząc Instaxa – mały, kompaktowy aparat. Najnowsze modele posiadają coraz bardziej dopracowane funkcje. Dzięki automatycznemu wykrywaniu poziomu światła, każde zdjęcie jest odpowiednio doświetlone. Producent zadbał również o ułatwienie w wykonywaniu selfie. Na obudowie aparatu znajdziesz specjalne lusterko zamontowane obok obiektywu, a także dedykowany tryb, który  można aktywować po wyciągnięciu obiektywu do przodu. Dzięki lampie błyskowej każda fotografia, nawet ta wykonana w ciemnym pomieszczeniu, wygląda efektownie. Instaxy są również dostępne w wielu ciekawych kolorach, dzięki czemu swój model znajdzie zarówno dorosła osoba, jak i młodzież. Możesz również dokupić specjalne etui, które ochroni urządzenie i świetnie sprawdzi się w trakcie transportu.

Fotografia w stylu smart - aparaty natychmiastowe

Polaroid

Aparaty natychmiastowe nazywane również potocznie polaroidami swoją świetność przeżywały kilkanaście lat temu, właśnie za sprawą marki Polaroid. Teraz firma wypuściła serię aparatów, które swoim wyglądem nawiązują do dawnych modeli. To prawdziwa klasyka gatunku. Zdjęcie wysuwa się z otworu na dole urządzenia. Kształt jest nieco inny niż w przypadku Instaxa, ale równie dobrze leży w dłoni. Działa natychmiast po wyjęciu z pudełka. Konstrukcja jest stalowa, a sama obsługa bardzo prosta. Aparat ten posiada również autofocus, dzięki czemu każde zdjęcie będzie wyraźne. Każdy nowy model Polaroida to kolejne udoskonalenia.

Kodak

Swoją serię aparatów natychmiastowych wypuścił również Kodak. Aparat umożliwia wywołanie wykonanych zdjęć, a dzięki dedykowanej aplikacji może zamienić się w mobilną drukarkę, którą możesz sparować ze smartfonem. Urządzenie wykorzystuje możliwości druku termosublimacyjnego, z którego korzystają na przykład popularne fotobudki. Podobnie jak Instax, ma zamontowane specjalne lusterko, które umożliwia wykonanie selfie. Jest ładowany przy pomocy akumulatora, a bateria wystarczy na wykonanie 20 zdjęć. Jeżeli szukasz ciekawego rozwiązania, to być może takie urządzenie okaże się świetnym rozwiązaniem i spełni wszystkie Twoje potrzeby.

Alternatywą dla aparatu natychmiastowego mogą być małe, mobilne drukarki do zdjęć. Dzięki nim możesz wydrukować małe zdjęcia prosto z telefonu. Bez tuszu, dużych urządzeń czy wizyt w punktach foto. Takie małe urządzenie mieści się w kieszeni i nie wymaga specjalnego podłączenia. Wystarczy sparować je z telefonem bezprzewodowo, a następnie wybrać zdjęcie, które chcesz wywołać i dodać je do aplikacji. Możesz je wygodnie dociąć i w kilka chwil wydrukować. Takie drukarki są nieco tańsze niż klasyczne aparaty natychmiastowe. Największe koszty generują dedykowane wkłady, ale przyjemność korzystania z pewnością wynagradza wszystko.