Czytanie na miarę XXI wieku

Mówi się, że sztuka czytania stopniowo wymiera. Zastępuje ją Internet – zamiast po książki ludzie chętniej wybierają filmy, czy seriale. Popularność różnego rodzaju serwisów VOD i streamingowych stale rośnie. I chociaż wśród populacji znajdzie się grupa osób, która mimo wszystko wybiera tradycyjną, papierową formę. Ci, którzy cenią sobie nowoczesne rozwiązania do czytania mogą skutecznie zachęcić ebooki. Mobilne książki możesz mieć zawsze pod ręką – w telefonie, na tablecie czy nawet laptopie. Jednak najpraktyczniejszą formą są czytniki. Poznaj te urządzenia i czytaj ulubionych autorów niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz.

Dla kogo?

Czytniki ebooków są dedykowane osobom w każdym wieku. Z ich obsługą poradzą sobie zarówno osoby młode, jak i seniorzy. Urządzenia są intuicyjne w obsłudze, a dodatkowe ustawienia sprawiają, że bez problemu przygotujesz je do swoich własnych preferencji. Dzięki czytnikowi wszystkie książki masz stale pod ręką. Sam sprzęt jest lekki i odpowiada wymiarom standardowej okładki książki. Nie musisz pamiętać, by zabrać ją ze sobą w podróż. Wszelkie egzemplarze masz zawsze pod ręką. Możesz dowolnie zmieniać wielkość czcionki, by komfort korzystania był jak największy. Wszystkie pozycje masz pod ręką bez konieczności wizyt w księgarni czy bibliotece.

Na co zwrócić uwagę wybierając czytnik?

Wybierając czytnik, warto zwrócić uwagę na wyświetlacz. Są one stworzone w technologii e-papieru czyli nie generują podświetlenia w dziennym świetle, imitując naturalne czytanie papierowej książki. Dzięki temu oczy się nie męczą, a bateria w urządzeniu wytrzymuje naprawdę długo. Rozwiązanie E-Ink polecane jest przez wielu użytkowników. Na rynku można znaleźć również czytniki z podświetleniem ekranu LCD. Strony zazwyczaj przybierają barwę białą, a natężenie światła możesz wybrać samodzielnie tak, by nie męczyło oczu. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do telefonów czy tabletów, czytniki mają matowe ekrany oraz obudowy. Dzięki temu nie odbija się od nich światło, a czytanie jest komfortowe. Kolejnym ważnym aspektem jest rozdzielczość ekranu. Im wyższa, tym wyraźniejsze litery. Pozostaje jeszcze kwestia takich niuansów jak ekran dotykowy lub czytnik z przyciskami. Pierwsze rozwiązanie wydaje się być bardziej praktyczne. Obsługa takiego urządzenia jest szybsza, bardziej intuicyjna i wygodniejsza dla użytkowników smartfonów. Takie czytniki są jednak droższe, więc jeżeli szukasz sprzętu za kilkaset złotych, to może być trudno znaleźć coś z dotykowym ekranem. Czytniki z przyciskami nie są wcale mniej praktyczne i mają wielu zwolenników. Są tańsze, ale równie wygodne w obsłudze – wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji.

Czytniki ebooków obsługują takie formaty plików jak ePUB, MOBI, PDF, TXT, DOC oraz RTF. Kupując elektroniczną książkę zwróć uwagę na to, jaki obsługuje dany model. Większość producentów umożliwia otworzenie plików o różnych formatach, by jeszcze lepiej dopasować się do potrzeb wydawców, a tym samym wyjść naprzeciw klientom. Wybierając czytnik, zwróć również uwagę na jakość wykonania. Solidna obudowa ochroni ekran. Możesz również dokupić dedykowane etui, które zapobiega zarysowaniu ekranu.

Czytanie na miarę XXI wieku

Dodatkowe udogodnienia

Modele z wyższej półki cenowej mają również wbudowany moduł, który umożliwia łączenie się z siecią. Dzięki temu można pobierać pliki także w podróży. Warto również zwrócić uwagę, czy dany model ma miejsce na dodatkową kartę pamięci. Automatyczne dopasowanie treści pozwala jeszcze lepiej dobrać rozmiar strony do urządzenia. Oczywiście możesz również wykorzystać ustawienia i ręcznie ją dopasować.

Wybrałeś już model czytnika, który najbardziej Ci odpowiada? Dobierz do niego odpowiednie etui. Możesz postawić na takie z klapką lub wybrać całkowicie zdejmowalne. Dzięki temu drugiemu ekran pozostanie bezpieczny. Warto wybrać wodoodporny model, który ochroni je również przed zalaniem. Tego rodzaju pokrowce pasują również do książek w wydaniu kieszonkowym, dzięki czemu może stanowić uniwersalną ochronę. Przenieś swoje czytanie na nowoczesny poziom. Skorzystaj z najlepszego rozwiązania i wybierz odpowiedni model dla siebie.