Płatności bezgotówkowe

Wygodne, bezpieczne i praktyczne płatności bezgotówkowe z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników. Entuzjaści płacenia kartą szukają jeszcze nowocześniejszych rozwiązań, dlatego chętnie sięgają po płatności przy użyciu urządzeń mobilnych. Bezdotykowa, szybka i komfortowa zapłata za zakupy bez konieczności wyciągania portfela to dla wielu udogodnienie na miarę XXI wieku. Jak to działa i czy jest bezpieczne?

Jak aktywować płatności smartfonem?

NFC to skrót od Near Field Communication, co oznacza komunikację zbliżeniową, która przy wykorzystaniu technologii radiowej pozwala na przesłanie danych w odległości kilkunastu milimetrów. Tego rodzaju moduł jest instalowany zarówno w smartfonach, jak i smartwatchach czy opaskach sportowych. Do skorzystania z płatności niezbędna będzie również aplikacja Twojego banku. Wystarczy ją odpowiednio skonfigurować, by cieszyć się z wygodnych i szybkich płatności. Jeżeli nie wiesz, jak skonfigurować swoją aplikację, możesz poprosić o pomoc pracownika banku lub skorzystać z instruktażu w sieci.

W zależności od tego, jaki masz system operacyjny, możesz korzystać z Google Pay lub Apple Pay. Wystarczy pobrać aplikację i zalogować się do banku, by pojawiła się Twoja wirtualna karta. Podczas płacenia sprzedawca widzi jedynie numer VAN (numer konta wirtualnego), a nie dane Twojej karty płatniczej. Przy pomocy Google Pay można zapłacić za zakupy w sklepach stacjonarnych, online, a także korzystać w aplikacjach zakupowych i płacić internetowo. Sama konfiguracja jest bardzo prosta: wystarczy dodać kartę, wpisać dane, a następnie dokonać autoryzacji na przykład przez aplikację banku lub sms. W przypadku produktów marki Apple można skorzystać z dedykowanej aplikacji do płacenia. Przez wszystkie kroki przeprowadzi Cię dedykowany kreator. Większość nowoczesnych smartfonów ma już wbudowany specjalny moduł NFC, który jest gotowy do skonfigurowania. Jeżeli okaże się, że Twój telefon tego nie obsługuje – nic straconego. Skorzystaj z aplikacji BLIK, która pozwala płacić telefonem przy użyciu specjalnego, jednorazowego kodu.

Płatności bezgotówkowe

Płać wygodnie dzięki zegarkowi

Wiele osób korzysta ze smartwatchy. Producenci zadbali, by użytkownicy mogli zapłacić za zakupy dzięki nim. By dokonać takiej płatności, urządzenie powinno być wyposażone w NFC oraz sparowane ze smartfonem. Uruchom na zegarku aplikację do płatności. Możesz skorzystać z Google Pay lub dedykowanego programu od producenta. Wprowadź niezbędne dane i przypisz kartę. Będąc na zakupach, uruchom aplikację i zbliż nadgarstek do terminala. Konieczne może być na przykład przytrzymanie palca na przycisku odblokowania w celu autoryzacji. O pomyślnym przeprowadzeniu transakcji poinformuje dźwięk lub wibracja. Co ważne do konta można przypisać wiele kart z różnych banków. Wówczas podczas płatności trzeba wybrać, z której karty chcesz skorzystać.

Płatności bezdotykowe – czy są bezpieczne?

Płatność przy wykorzystaniu NFC w zasadzie nie różni się pod względem bezpieczeństwa od skorzystania z plastikowej karty. Każdy bank podczas płatności prosi o dokonanie autoryzacji. Może to być odcisk palca lub dedykowany kod. W przypadku zagubienia lub kradzieży urządzenia mobilnego można zastrzec usługę kontaktując się z bankiem, podobnie jak w przypadku utracenia dostępu do karty płatniczej. Dodatkowo płacąc telefonem, można ustawić niski limit transakcji, co skutecznie demotywuje hakerów do potencjalnych ataków. Większość banków wprowadziła również ograniczenia co do ilości wykonanych transakcji danego dnia. Oczywiście, zdarzają się przypadki próby wyłudzenia danych. Jeżeli nie korzystasz z płatności bezgotówkowych lub robisz to okazyjnie – wyłącz NFC w panelu sterowania Twojego smartfona. Taka forma płatności jest nie tylko wygodna, ale także praktyczna. Nie musisz wyjmować portfela czy kart. Szybko i sprawnie wykonasz zakupy i bez stresu zapłacisz za nie. Zapomniałeś portfela z domu? Zapłać wygodnie przy użyciu telefonu lub zegarka. Warto jednak pamiętać, by urządzenie było odpowiednio zabezpieczone. Pamiętaj o ustawieniu hasła lub biometryce. Ciesz się wygodnymi i szybkimi płatnościami!