Fotowoltaika w Twoim domu
Pewnie nie raz otrzymałeś telefon od konsultanta albo otrzymałeś ulotkę zachęcającą do instalacji paneli słonecznych na dachu Twojego domu. Technologia wykorzystuje odnawialne źródło energię – słońce – przetwarzając ją na energię elektryczną. Generuje wiele korzyści, jednak inwestycja nie należy do najtańszych. Sprawdź wszystkie za i przeciw, zanim podejmiesz decyzję.
Jak działa fotowoltaika?
Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli słonecznych, zbudowanych z ogniw. Pobierają one energię z promieniowania słonecznego i przekształcają w elektryczną. Padający na płytkę krzemową foton, czyli jednostka światła, zostaje pochłonięty, a następnie wybijany w ruch. Powstają elektrony, które odpowiadają za przepływ elektryczności. Panele słoneczne produkują prąd stały. Aby móc z niego korzystać, instalacja musi być wyposażona w falownik (inwerter), który zamienia prąd stały na prąd zmienny. W ten sposób energia świetlna zostaje przekształcona na elektryczną.
Dlaczego warto zainstalować fotowoltaikę?
Decydując się na instalację fotowaltaiki możesz wiele zyskać. Przede wszystkim panele słoneczne pomagają uzyskać niezależność od wzrostu cen prądu. Pozyskiwana energia jest źródłem odnawialnym i nie emituje CO2, dzięki czemu nie szkodzi środowisku. Jest także ogólnodostępna i darmowa. Dodatkowo fotowoltaika jest tak skonstruowana, by wytwarzać prąd niezależnie od warunków pogodowych, co przekłada się na stałą produkcję energii elektrycznej. Wystarczy ona na użytek domowy, a nadwyżki można przekazywać zewnętrznemu dostawcy. Instalacja jest bezobsługowa i zapewnia wiele lat niezawodnej pracy. Sam montaż jest bardzo szybki – trwa około 2-3 dni. Najlepszym miejscem będzie dach od południowo wschodniej lub zachodniej strony, ale możesz je także zainstalować nad garażem czy na gruncie na specjalnych stelażu.
Decydując się na skorzystanie z oferty możesz uzyskać dotacje z rządowego programu lub zaciągnąć niskoprocentową pożyczkę. Inwestycje możesz również wpisać w zeznaniu i otrzymać ulgę podatkową. Fotowoltaika znacznie podnosi wartość nieruchomości, co może się przełożyć na wyższą cenę w momencie decyzji o sprzedaży domu.
Wady foltowoltaiki
Główną wadą instalacji fotowoltaicznej jest jej wysoka cena, która jednak z roku na rok jest coraz niższa a dodatkowo można uzyskać dofinansowanie czy ulgę przy rozliczaniu podatku. Niestety to, jak długo będzie trwać aktualny program rządowy zależy od polityki i regulacji prawnych. By zainstalować fotowoltaikę nieruchomość nie może być wynajmowana. Instalacja nie sprawdzi się w miejscach zacienionych oraz na dachach skierowanych na północ. Minimum raz w roku należy zadbać o czyszczenie i konserwację paneli.
Fotowoltaika to inwestycja, która przyniesie sporo korzyści. Jej koszt jest wysoki, ale dzięki różnorodnym programom dofinansowującym oraz późniejszej stopie zwrotu można sporo oszczędzić. Wybierając panele warto kierować się jakością – im wyższa tym instalacja będzie bardziej wytrzymała. Postaw na ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie w Twoim domu.