Jak podłączyć telewizor do Internetu?

Oglądanie filmów i seriali to jedna z ulubionych rozrywek wielu osób. Coraz częściej zamiast wyjścia do kina wybieramy platformy streamingowe. Nic tak nie poprawia nastroju, jak ulubiona produkcja obejrzana na dużym ekranie w towarzystwie ulubionych przekąsek czy gorącego napoju. Wiele telewizorów dostępnych rynku oferuje możliwość łączenia się bezprzewodowo z Internetem. W starszych modelach wymagane jest niestety okablowanie. Jak rozwiązać problem i uzyskać dostęp do różnego rodzaju serwisu bez konieczności łączenia się z laptopem poprzez kabel HDMI?

Połączenie przewodowe

Jeżeli telewizor nie obsługuje funkcji WiFi, możesz skorzystać z dostępu do sieci przy pomocy kabla. Sprawdź, czy urządzenie ma wejście RJ-45 i wbudowany interfejs sieci LAN. Informacje na ten temat możesz znaleźć w specyfikacji urządzenia na stronie producenta lub w instrukcji obsługi. Jeżeli sprzęt spełnia te wymogi przy pomocy kabla LAN odbiornik TV z routerem. Na ekranie zobaczysz stosowną informację, gdy telewizor uzyska dostęp do sieci. Taka możliwość istnieje tylko wtedy, kiedy obok telewizora mamy zamontowany router lub ta odległość jest niewielka. Co zrobić, kiedy router znajduje się w innym pomieszczeniu?

Połączenie przez kabel HDMI

Kolejnym rozwiązaniem, chociaż nieco uciążliwym, jest stworzenia telewizora drugiego ekranu do Twojego laptopa. Wystarczy przy pomocy kabla HDMI połączyć oba urządzenia. Dzięki temu wyświetlisz obraz na dużym ekranie. Niestety, takie rozwiązanie ma również swoje wady. Jeżeli będziesz chciał zmienić kanał, zatrzymać odcinek czy przewinąć do przodu każdorazowo będziesz musiał wstać z kanapy i podejść do laptopa. Jakie inne alternatywy oferuje nam rynek?

Urządzenia, które uczynią twój telewizor smart

Dzięki rozwojowi technologii przeniesienie obrazu ze smartfonu czy tabletu na duży ekran telewizora jest możliwe. Wystarczy skorzystać z multimedialnych odtwarzaczy, jak na przykład Google Chromecast. To niewielkie urządzenie, które bez problemu podłączysz do telewizora i skonfigurujesz bezprzewodową łączność. Ten niewielki gadżet wystarczy połączyć wkładając wtyczkę w port HDMI Twojego telewizora oraz zapewniając mu odpowiednie źródło zasilania. W kilka chwil spacerujesz odtwarzacz z urządzeniem mobilnym, które działa na każdym systemie operacyjnym. Tego rodzaju urządzenia posiadają również możliwość sterowania głosowego, dzięki czemu odpowiednia komendant pozwoli ci zatrzymać film przewinąć włączyć kolejny odcinek bez konieczności wstawania z kanapy. Takie rozwiązanie pozwala również skonfigurować twój telefon lub laptop jako funkcjonalny pilot. Jednocześnie wciąż możesz w pełni korzystać z dobrodziejstw tych urządzeń.

Multimedialne odtwarzacze to doskonałe rozwiązanie dla tych telewizorów które nie wspierają funkcji smart TV. Dzięki temu możesz w pełni korzystać z urządzenia i cieszyć się z swobodnego dostępu do platform streamingowych. Na rynku możesz znaleźć wiele różnego rodzaju sprzętów o niewielkich rozmiarach. Są poręczne i wyglądają bardzo stylowo. Dodatkowym atutem korzystania z tego rodzaju rozwiązań jest brak konieczności podpinania różnego rodzaju dodatkowego okablowania – wystarczy jeden przewód HDMI. Do niektórych modeli dołączone jest również specjalny pilot. Producent umieścił na nim dedykowany przycisk, który umożliwia włączenie przeglądarki czy aplikacji Netflix. Podłączenie inteligentnych odtwarzaczy multimedialnych znacząco zwiększa komfort użytkowania i nie wymaga specjalnego podpinania laptopa do ekranu. Wszystkie inteligentne funkcje będziesz mieć zawsze pod ręką, tuż po włączeniu telewizora. Koszt takiego urządzenia waha się od 100 zł wzwyż. Dobrej jakości urządzenia znajdziesz w przedziale do 350 zł. Jest alternatywa dla kupna nowego telewizora. warto dodać, że zakup nowego sprzętu, jakim jest smart TV to dobra potrafi znacząco obciążyć kieszeń. Jeżeli nie chcesz wydawać dużych sum na nowy telewizor to warto zainteresować się odtwarzaczami multimedialnymi.