Jak urządzić kino w domu?

Kino we własnym domu to marzenie nie jednego kinomaniaka. Seanse w komfortowej, prywatnej przestrzeni są znacznie przyjemniejsze, niż siedzenie w zatłoczonej sali tradycyjnego kina. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala Ci oszczędzić czas i nerwy podczas stania w długich kolejkach po bilet. Niewątpliwie stworzenie takiego pomieszczenia wiąże się z wysokimi kosztami, ale uwzględniając cenę obejrzenia jednego filmu w komercyjnej sieci kin to inwestycja staje się opłacalna. Dowiedz się, jak urządzić kino w swoim własnym domu.

O co należy zadbać przy aranżacji kina w domu?

Kino można urządzić w salonie, ale najlepiej wydzielić osobne pomieszczenie. Doskonale sprawdzi się piwnica albo poddasze pozbawione dostępu światła dziennego. Obecność okien nie jest jednak dużym problemem. Możesz zamontować na karniszach grube zasłony alb rolety, które zapewnią ciemność. Dobrym pomysłem będzie pomalowanie ścian na ciemny kolor, który nada wnętrzu intrygującego klimatu. Podłogę najlepiej wyłożyć wykładziną. Jeśli chodzi o oświetlenie wybierz dyskretne diody albo taśmy LED w wersji białej lub kolorowej. Takie rozwiązanie stworzy doskonały klimat, sprzyjający oglądaniu filmów. Na pustych ścianach możesz powiesić oprawione w antyramy plakaty ulubionych produkcji.

Wybierając meble przede wszystkim kieruj się wygodą. W domowej sali kinowej doskonale sprawdzą się duże, miękkie kanapy oraz rozkładane fotele. Warto zadbać również o poduszki, dzięki którym komfort w czasie oglądania będzie jeszcze większy. Wnętrze wyposaż także w niewielkie stoliczki, na które będziesz mógł odłożyć piloty od sprzętu oraz przekąski i napoje.

Jak urządzić kino w domu?

Jakie urządzanie wybrać do kina domowego?

W pierwszej kolejności zastanów się czy w Twojej sali kinowej znajdzie się telewizor czy projektor. W pierwszym przypadku warto wybrać urządzenie o minimalnej przekątnej 60 cali. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na rozdzielczość (im wyższa tym lepiej), wykorzystywaną technologię oraz obsługiwane funkcję. Dobrym by był wyposażony w Smart TV. Jeśli nie ma, dokup odtwarzacz multimedialny, który pozwoli korzystać z portali streamingowych. Decydując się na projektor uwzględnij moc lampy, format wyświetlanego obrazu, jasność oraz kontrast. Przydatny będzie specjalistyczny ekran, ale jeśli szukasz tańszego rozwiązania to wystarczy gładka, biała ściana.

Zadbaj także o odpowiednie nagłośnienie. Możesz postawić na cały zestaw kina domowego, który zawiera amplituner, który służy jako odbiornik radiowy oraz wzmacniacz elektroakustyczny, a także zestaw głośników w tym: centralny, przednie oraz surround. Warto postawić na sprzęt, który zapewnia wysoką jakość dźwięków. Istotne jest także ich odpowiednie rozmieszczenie w pomieszczeniu. Centralny głośnik umieść jak najbliżej ekranu, przednie kolumny skieruj pod kątem 45 stopni w kierunku do głowy widza, a surround po bokach powyżej poziomu uszu. Komponenty możesz dokupywać osobno i udoskonalać efekty nagłośnieniowe. Jeśli nie masz miejsca na cały zestaw to doskonałym zamiennikiem będzie soundbar. To kompaktowe urządzenie, który produkuje dźwięk porównywalny jak kina domowe. Marzenie o sali kinowej w domu jest możliwe do zrealizowania. Wybierz odpowiednie pomieszczenie i zadbaj o aranżację, która nada wnętrzu klimat. Wyposaż je w wysokiej jakości urządzenia: telewizor lub projektor oraz zestaw nagłaśniający. Ciesz się niesamowitymi wrażeniami filmowymi we własnym domu niczym w tradycyjnym kinie.