Klawiatura membranowa i mechaniczna – zalety, wady, przeznaczenie

Stoisz przed wyborem klawiatury, która umożliwi Ci komfortowe wykonywanie obowiązków w pracy? A może często grasz w gry komputerowe i potrzebujesz sprzętu który błyskawicznie reaguje na każdy Twój ruch? Na rynku dostępne są dwa rodzaje klawiatur – membranowa i mechaniczna. Warto poznać specyfikacje obu i wybrać tą najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb. Sprawdź, czym się charakteryzują oba warianty.

Charakterystyka klawiatury mechanicznej i membranowej

Aby dokonać najlepszego wybory, należy poznać mechanikę działania obu rodzajów klawiatur. Za działanie mechanicznej odpowiada specjalny przełącznik z sprężynką, znajdujący się pod każdym przyciskiem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takich mechanizmów – od uniwersalnych po zaprojektowane przez producentów klawiatur specjalnie pod dany model. Różnią się one czasem reakcji, odskoku oraz żywotnością, przez co użytkownik może dobrać go pod własne preferencje. Przełącznik z sprężynką aktywuje się on po wciśnięciu klawisza. Dodatkowo wydaje charakterystyczne kliknięcie, co niektórym może przeszkadzać.

Konstrukcja klawiatury membranowej jest spójna, ponieważ wszystkie przyciski znajdują się w jednej, silikonowej membranie. Jej zaletami są cicha praca, a także niższa cena, spowodowana użyciem mniejszej ilości przełączników. Klawiatura membranowa jest jednak mniej precyzyjna i ma dłuższy czas reakcji niż mechaniczna.

Jaką klawiaturę wybrać?

Wybierając klawiaturę warto wcześniej zastanowić się do czego przede wszystkim będzie Ci potrzebna. Jeżeli dużo pracujesz na komputerze, sporadycznie wypełniając raporty czy pisząc teksty marketingowe lub artykuły, świetnym wyborem będzie klawiatura membranowa, ze względu na swoją cichą pracę. Są też lekkie oraz tańsze niż mechaniczne. To dobry wybór również dla przeciętnego użytkownika, który spędza przy komputerze parę godzin dziennie, głównie przeglądając internet. Przy takim korzystaniu „membranówka” posłuży Ci długi czas.

Jeżeli jednak zależy Ci na wydajnej pracy oraz oszczędności siły, jaką musisz włożyć w naciśniecie klawisza, postaw na drugą opcję, czyli klawiaturę mechaniczną. Docenią ją przede wszystkim gracze, dla których niezwykle ważny jest komfort użytkowania oraz szybki czas reakcji. To dobra opcja również dla osób, których praca polega głównie na pisaniu na komputerze. W takim wypadku klawiatura mechaniczna posłuży znacznie dłużej niż membranowa, a dodatkowo zadba o kondycję i zmniejszy zmęczenie rąk. Minusem jest jednak wyższa cena.

Zarówno w przypadku klawiatury membranowej, jak i mechanicznej znajdziesz modele podłączane za pomocą przewodu lub bezprzewodowe. Oprócz przeznaczenia sprzętu warto również uwzględnić posiadany budżet i oszacować, czy kupowanie droższego rodzaju klawiatury będzie opłacalne. W przypadku urządzeń dla graczy modele są dodatkowo podświetlane i posiadają specjalną podkładkę na nadgarstki, zwiększającą komfort użytkowania.

Wybór klawiatury wcale nie jest taki prosty, jak by z pozoru się wydawało. Warto zapoznać się z specyfikacją dwóch rodzajów – membranowej i mechanicznej. Przemyśl do czego będziesz ją najczęściej używał oraz uwzględnij swój budżet. Jeżeli spędzasz wiele godzin na graniu lub pisaniu w edytorze tekstu postaw na klawiaturę mechaniczną. Jeśli należysz do grona przeciętnych użytkowników i głównie przeglądasz strony internetowe, zdecydowanie wystarczy Ci membranowa.