Nieocenione wsparcie z nieba – kilka słów o dronach
Drony zyskały taką popularność, że można je znaleźć praktycznie w każdym sklepie z elektroniką. Urządzenia dzielą się na rekreacyjne, służące do zabawy, a także profesjonalne, których potencjał wykorzystuje się między innymi w celach naukowych, reklamowych, czy w transporcie. Z dronów korzystają także służby ratunkowe oraz mundurowe. Pomagają w inspekcjach sieci energetycznych oraz miejsc niedostępnych dla człowieka, a także w monitorowaniu okolicy, czy bezpieczeństwa podczas imprez masowych. Sprawdź, gdzie jeszcze wykorzystywane są drony.
Inspektor Dron
Profesjonalne drony znalazły szerokie zastosowanie w energetyce. Potrafią zlokalizować uszkodzenia urządzeń i nieprawidłowości w działaniu sieci energetycznej, wykorzystując w tym celu między innymi kamery termowizyjne. Korzysta się z nich także do inspekcji wizyjnej elektrowni wiatrowych oraz słonecznych. Potrafią także wykrywać straty ciepła w budynkach poprzez pomiary izolacji i lokalizacje miejsc nieodpowiednio zaizolowanych. Drony pomagają także w walce ze smogiem, a to dzięki wyposażeniu ich w instrumenty do badania jakości powietrza oraz oceniania składu dymu.
Latające urządzania znalazły także zastosowanie w budownictwie. Pomagają w rozpoznaniu terenu przed rozpoczęciem prac. Drony wyposażone w kamery kieruje się do trudno dostępnych miejsc, takich jak rurociągi, wyrobiska, kominy czy podziemne korytarze. Taka inspekcja pozwala później sporządzić bardzo dokładną dokumentacje techniczną budynków. Rejestrują także teren oraz obecne obiekty, które pomagają lepiej zaplanować postawienie nieruchomości, infrastrukturę drogową czy inne inwestycje.
Naturalny pomocnik
Drony wykorzystuje się także w leśnictwie oraz rolnictwie. Urządzenia pomagają w chronieniu lasów oraz jego zasobów. Pozwalają na monitorowanie i inwentaryzacje zwierząt ze szczególnych uwzględnieniem zagrożonych gatunków. Informują służby w razie pojawienia się kłusowników czy innych zagrożeń. Są przydatne także podczas badań fauny i flory. W rolnictwie z kolei wykorzystuje się je do wykonywania oprysków preparatami, szkodliwymi dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Dokładnie zaplanowana trasa zapewnia odpowiednie nawiezienie każdej rośliny. Na kolejnych etapach drony monitorują wzrost oraz oceniają kondycję upraw.
Za mundurem drony sznurem
Bezzałogowe, niewielkie statki powietrzne coraz częściej rozpoczynają karierę w jednostkach mundurowych. Są nieocenionym wsparciem przy wszelkich operacjach poszukiwawczo – ratunkowych na lądzie, w górach czy w wodzie. Dzięki funkcji skanowania terenu potrafią lokalizować zaginione osoby oraz lokalizacji zagrożeń, na przykład pożarów, czy skażeń powietrza. Pozwalają także na szybki transport krwi i sprzętu ratowniczego również na tereny trudno dostępne. Coraz częściej drony pojawiają się jako pomocnicy Wodnego Ochotnego Pogotowia Ratunkowego. Urządzenie znacznie szybciej docierają do poszkodowanego, a wyposażone w boję ratowniczą potrafią doholować go do brzegu. Policja natomiast wykorzystuje bezzałogowe statki powietrze do monitoringu dróg i autostrad oraz przy sprawach śledczych. Służby ochroniarskie tymczasem wykorzystują technologię jako wsparcie przy nadzorowaniu miejsc wymagających szczególnego zabezpieczenia, a straż graniczna do kontrolowania granic i wykrywania przemytów.
Inne zastosowania dronów
Zdalnie sterowane urządzania wykorzystuje się także w celach transportowych. Pozwalają one skrócić czas dostarczania krwi, próbek do badań oraz medykamentów ratujących życie. Za granicą przewożą również narządy, które są niezbędne do przeprowadzenia operacji. Oprócz branży medycznej, drony powoli zaczynają działać także jako kurierzy i dostarczają przesyłki pod same drzwi odbiorców.
Bezzałogowe statki powietrzne wykorzystuje się także w celach rozrywkowych, na przykład przy transmisji rozgrywek sportowych czy uroczystości, na których pojawiają się celebryci, a także do nagrywania reklam czy relacjonowania imprez. Firmy eventowe wykorzystuje drony nawet do specjalnych pokazów.