Oczyszczacze powietrza
Jakość powietrza realnie wpływa na życie każdego człowieka. W jego cząsteczkach znajduje się wiele bakterii, wirusów, alergenów czy smogu. Warto zadbać, by jakość powietrza w domu była jak najlepsza. Dzięki temu zapobiegniesz rozwojowi chorób czy schorzeń. Postaw na oczyszczacz powietrza, który wyłapie zanieczyszczenia i sprawi, że będzie Ci łatwiej zachować zdrowie.
Jak działa oczyszczacz?
Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które pochłania zanieczyszczenia takie jak smog, alergeny (pyłki roślin, roztoczy, pleśni, sierści), lotne związki organiczne, dym papierosowy, a także bakterie i grzyby oraz brzydkie zapachy. Urządzenie jest wyposażone w wentylator, który pobiera powietrze oraz filtry, które zatrzymują wszelkie szkodliwe związki. Finalnie powietrze, które opuszcza system, jest pozbawione niebezpiecznych związków.
Na co warto zwrócić uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza?
Wybierając urządzenie zwróć uwagę, przede wszystkim na maksymalny przepływ powietrza oraz powierzchnię oczyszczania. Na każdym urządzeniu producent umieszcza informację o wydajności. Dzięki temu możesz orientacyjnie policzyć, czy oczyszczacz spełni Twoje wymogi. Wiele modeli oferuje również dodatkowe funkcje w postaci nawilżania, jonizacji czy osuszania powietrza. Wart zwrócić uwagę czy dany model posiada tryb automatyczny, który poinformuje Cię o złym stanie powietrza i sam dostosuje ustawienia. Dla wielu użytkowników nie bez znaczenia jest waga, wielkość oraz pobór mocy. Wybierając urządzenie sprawdź, czy jest wyposażony w filtr HEPA lub węglowy, gdyż to one usuwają prawie wszystkie zanieczyszczenia. Kwestią otwartą pozostaje również cena. Rozpiętość kwot jest naprawdę duża, dlatego warto z góry określić, jakim budżetem dysponujesz.
Jakie urządzenie wybrać?
Na rynku można znaleźć wiele oczyszczaczy, które posiadają niezliczone ilości funkcji. W małych pomieszczeniach w zupełności sprawdzą się urządzenia ze średniej półki cenowej oraz o niewielkich wymiarach. Możesz go postawić na biurku lub stoliku. Załączysz go przy pomocy guzika. Jeżeli chcesz, by stanął na stoliku nocnym w sypialni to warto sprawdzić, jak głośny dźwięk emituje w trakcie pracy. Niektóre urządzenia posiadają specjalny tryb nocny, który zapewnia cichą i skuteczną pracę.
Duże powierzchnie wymagają sprzętu do zadań specjalnych. Warto rozejrzeć się za modelem wolnostojącym, którego przepływ powietrza to nawet 500 m3/h. Koszty eksploatacji z pewnością będą większe niż w przypadku małego pomocnika, ale doskonale sprawdzi się w salonie połączonym z korytarzem, jadalnią czy kuchnią. Tego rodzaju urządzenia można sterować dedykowanym pilotem lub nawet specjalną aplikacją w telefonie. Wybierając wysokiej jakości sprzęt w dość wysokiej cenie warto sprawdzić, czy ma funkcję jonizacji powietrza, dzięki czemu ginie większość bakterii i grzybów.
Przydatne wskazówki
Nowoczesne urządzenia coraz częściej spełniają również wymagania estetyczne. Praktyczne wyświetlacze LED informują domowników o stanie powietrza oraz pozwalają cały czas monitorować proces oczyszczania. Dzięki specjalnym czujnikom urządzenie jest w stanie samo rozpoznać, kiedy wymagane jest włączenie procesu oczyszczania. Pamiętaj, że filtry należy odpowiednio konserwować, a w niektórych przypadkach także wymieniać, zgodnie z zaleceniami producenta. Pozwoli to zadbać nie tylko o zdrowie, ale także o stan techniczny urządzenia, które powinno służyć przez wiele lat.
Oczyszczacz realnie pomaga poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach. Dzięki temu możesz zadbać o swoje zdrowie i wyeliminować czynniki alergiczne, a także baterie, wirusy i grzyby. Regularne oczyszczanie powietrza może zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych, zaburzeniom pracy układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Co ciekawe smog, który wpada do mieszkania przez otwarte okna może również powodować pogorszenie się kondycji skóry i włosów, a także przyczynić się do słabszego rozwoju intelektualnego u dzieci. Warto przemyśleć inwestycję i cieszyć się powietrzem wolnym od drobnoustrojów.