Znajdź swój ekspres do kawy

Kawa dla wieku osób jest źródłem porannej dawki energii. Nie ma nic przyjemniejszego niż ulubiony, gorący kawowy napój, który pozwala rozpocząć dzień z uśmiechem. Istnieje wiele ciekawych sposobów na zaparzenie kawy. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z alternatywnych metod, inne nie mogą obejść się bez odpowiedniego ekspresu. Wyjaśniamy, czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje urządzeń.

Ekspresy automatyczne

Najpopularniejszym sposobem na zaparzenie kawy jest skorzystanie z ekspresu automatycznego, którzy przygotuje zarówno czarne, jak i mleczne napoje. Są one wyposażone w zbiornik na wodę, z którego maszyna sama ją pobiera, podgrzewa do optymalnej temperatury i parzy kawę. Ekspresy automatyczne zwane również ciśnieniowymi mają już wbudowany młynek, na którym użytkownik może ustawić odpowiedni stopnień zmielenia ziaren. Nowoczesne modele posiadają również możliwość sterowania ich za pomocą aplikacji lub ustawienia automatycznego robienia napoju o odpowiedniej godzinie. Dzięki temu wstając rano możesz poczuć, jak aromat świeżo mielonej kawy wypełnia kuchnię. Ekspresy automatyczne są łatwe w czyszczeniu. Kawa, w zależności od tego na jaką chcesz postawić, może kosztować średnio nawet kilkadziesiąt złotych.

Ekspresy kolbowe

Ekspresy kolbowe sprawią, że poczujesz się jak barista w swoim domu! Dzięki nim również przygotujesz ulubioną kawę. Wewnątrz kryje się również pojemnik na wodę, która jest wykorzystywana do parzenia oraz spieniania. W zależności od modelu możesz wybrać taki z wbudowanym młynkiem albo dedykowany do kawy mielonej. Wówczas do kolby wsypujesz odpowiednią ilość kawy, a następnie ubijasz specjalnym stemplem. Tego rodzaju urządzenia są nieco tańszą opcją niż w pełni automatyczne ekspresy ciśnieniowe, ale ich obsługa zajmie więcej czasu. Dają jednak możliwość poeksperymentowania – możesz zaparzyć różnego rodzaju ziarna i porównać smak kawy ze sobą. Dzięki temu  odnajdziesz swój ulubiony aromat.

Znajdź swój ekspres do kawy

Ekspresy na kapsułki

Ekspresy na kapsułki kilka lat temu przeżywały prawdziwy boom. Są łatwe w użyciu, a ich niewielkie rozmiary sprawiają, że zmieszczą się nawet w niewielkiej kuchni. Tego rodzaju urządzenia świetnie sprawdzą się także w biurach. Wystarczy wybraną kapsułkę, dopasowaną do modelu sprzętu danego producenta umieścić w otworze i zamknąć wedle zaleceń na instrukcji. Wciśnij przycisk i czekaj, aż kawa znajdzie się w kubku. Do wyboru masz wiele rożnych rodzajów napoi – od klasycznych czarnych kaw, przez mleczne specjały typu latte czy cappuccino, aż po gorące czekolady czy nawet herbaty. Koszt zakupu kapsułek to ok. 20 zł za opakowanie, z których powstanie między 8 a 21 kaw. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj napoju preferujesz. Teraz kapsułki do poszczególnych ekspresów oferują również znane sieci kawiarni.

Przelewowe ekspresy

Ekspres przelewowy jest wydajnym urządzeniem, który pozwoli uzyskać pyszną, czarną kawę każdemu smakoszowi. Sama obsługa jest prosta – wystarczy wlać wodę do dedykowanego pojemnika, a następie umieścić filtr w odpowiednim rozmiarze w odpowiednim miejscu. Następnie wsypujemy kawę i włączamy przycisk. Kawa sama przelatuje przez filtr i kapie do dzbanka. Bardziej zaawansowane modele posiadają już wbudowany filtr, a także spieniacz do mleka, który pozwala uzyskać latte czy cappuccino. Fani espresso mogą postawić na urządzenie, które łączy ze sobą zarówno przelew, jak i możliwość przygotowania małej, mocnej kawy w kubku. By przygotować napój z ekspresu przelewowego potrzebna będzie mielona kawa lub kawa w ziarnach oraz młynek. Wybór ekspresu do kawy zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Jeżeli chcesz parzyć pyszną, czarną kawę – w zupełności wystarczy najprostszy sprzęt przelewowy. Chcesz cieszyć się mlecznymi napojami jak z kawiarni bez konieczności wychodzenia z domu? Wybierz ekspres ciśnieniowy automatyczny, którym możesz sterować zdalnie z poziomu aplikacji. Jeżeli interesujesz się kawą,  lubisz poeksperymentować? Wybierz urządzenie wyposażone w kolbę i ciesz się gorącym napojem każdego ranka.