Poznaj telewizję w jakości 8K!
Technologia 4K stała się już standardem i całkowicie wyparła z rynku telewizory Full HD. Coraz więcej treści pojawia się właśnie w tej jakości, a odbiornik ją odbierające dostępne są już na najniższej półce cenowej. Tymczasem powoli na rynek wkracza 8K. Pojawiają się modele urządzeń obsługujące tą technologię. Trwają pracę nad programami emitowanymi w rozdzielczości aż 33 milionów pikseli.
Czym jest 8K?
Technologia 8K miała swoją premierę we wrześniu 2018 roku, kiedy to Samsung zaprezentował telewizor OLED 8K. Urządzenia w tej jakości określane są jako Super Hi-Vision, ponieważ ich rozdzielczość osiąga wartość 7680 x 4320 pikseli. Oznacza to, że odbiorniki wyświetlają aż 33 miliony pikseli. Dla porównania – w 4K można zobaczyć cztery razy mniej, a w Full HD wartość jest aż szesnastokrotnie mniejsza. Dzięki temu obraz jest niezwykle szczegółowy i realistyczny. Nawet najmniejsze detale są widoczne zarówno w jasnej, jak i ciemnej scenerii. Doskonałe natężenie kolorów dostarcza niesamowitych wrażeń. To wszystko sprawia, że podczas oglądania telewizji w jakości 8K UHD widz może się poczuć jakby był w centrum wyświetlanych wydarzeń.
Czym 8K różni się od 4K?
8K a 4K różnią się przede wszystkim rozdzielczością. Kolejno ich wartość oscyluje na poziomie 7680 x 4320 i 4096 x 2304. Przekłada się to na ilość wyświetlanych pikseli – w 8K niesamowity obraz zapewnia aż 33 miliony pikseli a w 4K – 8 milionów. W przypadku obu technologii duży ekran można oglądać z naprawdę bliskiej odległości (kolejno 0,65 m i 1,3 m) w przeciwieństwie do odbiorników Full HD, gdzie trzeba zachować znacznie większy dystans między użytkownikiem a telewizorem. Programy w jakości 4K można oglądać także na smartfonie. W przypadku 8K różnicę w wyświetlanym obrazie zobaczysz jedynie na dużym ekranie i to przy minimalnej przekątnej 60 cali.
Czy warto kupić telewizor w jakości 8K?
Technologia 8K UHD charakteryzuje się doskonałymi parametrami obrazu. Dzięki większej rozdzielczości możliwe jest zobaczenie najmniejszych detali. Obraz jest niezwykle rzeczywisty, zachwyca głębią kolorów i ostrością. Wiele osób twierdzi jednak, że nie widzą znaczącej różnicy między 8K a 4K. Dodatkowo problemem jest także brak treści dopasowanych do technologii Super Hi-Vision. Mimo, że prace nad usługami streamingowymi oraz emisją kanałów w tej jakości trwają, to nie wiadomo, kiedy będzie można oglądać programy w 8K. Bezsprzeczną wadą odbiorników jest ich wysoka cena, która jednak z biegiem lat na pewno będzie maleć. Odpowiadając na pytanie, czy warto kupić telewizor, obsługujący technologię 8K – póki co, lepiej się wstrzymać. Wygórowany koszt może nie dla wszystkich jest przeszkodą, jednak brak treści skutecznie zniechęca do takiej inwestycji. 8K to przede wszystkim większa rozdzielczość i szczegółowość wyświetlanego obrazu. Technologia cały czas się rozwija, dlatego można mieć nadzieje, że pojawi się coraz więcej odbiorników, a przede wszystkim treści odbierających tę technologię. Dzięki Super Hi-Vision widz będzie miał możliwość rozkoszowania się niesamowicie realistycznym obrazem, pełnym detali i z doskonałą głębią koloru, a przez to poczuć się niczym w centrum akcji wyświetlanych treści.