Cyberbezpieczeństwo – jak bezpiecznie korzystać z sieci?

Internet ułatwia czynności dnia codziennego. To nie tylko medium zapewniające rozrywkę, czy umożliwiające utrzymanie kontaktu z bliskimi, którzy mieszkają setki a nawet tysiące kilometrów od  Ciebie. To także źródło wiedzy i aktualnych informacji, dostarczanych na bieżąco. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, ile niebezpieczeństw czyha w sieci i jak łatwo paść ofiarą oszustów. Zapoznanie się i przestrzeganie zasad cyberbezpieczeństwa jest ważne, szczególnie jeśli korzystasz z elektronicznych usług bankowych, przesyłasz ważne dokumenty czy udostępniasz swoje dane osobowe. Sprawdź, jak zadbać o bezpieczne korzystanie z Internetu.

Czym jest cyberbezpieczeństwo?

 Cyberbezpieczeństwem nazywa się praktyki oraz techniki stosowane w celu ochrony urządzeń oraz Sieci przed atakami hakerów. Zapobiega uszkodzeniu oraz nieautoryzowanemu dostępowi do prywatnych danych. Związane jest z ochroną i zachowaniem poufności przesyłanych informacji oraz w zachodzących interakcjach w sieciach teleinformacyjnych. Cyberbezpieczeństwo obejmuje zapewnienie ochrony w aplikacjach, w  chmurze oraz mobile, zabezpieczenie baz danych (również osobowych) i infrastruktury, zarządzanie tożsamością oraz reagowanie w razie awarii i odzyskiwanie utraconych zasobów. Działania są ważne dla każdego użytkownika, a przede wszystkim dla firm, dla których niezbędny jest bezpieczny przepływ informacji oraz środków finansowych, a także gromadzenie i poufność danych osobowych swoich klientów oraz partnerów i swobodny dostęp do plików wyłącznie dla upoważnionych pracowników.

Jakie niebezpieczeństwa czyhają w sieci?

Głównym celem cyberprzestępców jest wyłudzenie pieniędzy z kont bankowych albo danych osobowych. Często zdarza się, że hakerzy przejmują kontrolę i blokują dostęp do komputera, a przy tym wykradają prywatne, często ważne pliki. Praktycznie każdy użytkownik, bez względu na biegłość w obsłudze komputera, pełnione stanowisko w pracy, wiek czy miejsce zamieszkania, jest narażony na niebezpieczeństwa w sieci.

Cyberprzestępcy najczęściej posługują się złośliwymi oprogramowaniami, zwanymi malware. Przykładem mogą być na przykład robaki komputerowe, które samoistnie replikują się i rozprzestrzeniają po zainfekowanym komputerze, spyware, który szpieguje przeglądane strony i uruchamiane programy przez użytkownika albo trojany, które podszywają się pod przydatne programy i wyrządzają poważne szkody, w tym blokować dostęp do systemu czy kasować dane. Popularnym środkiem ataku jest DDoS, który powoduje paraliż sieci (najczęściej firmowej) albo systemu komputerowego. Phishing oraz Ransomware to niebezpieczne działania wymierzone w dane osobowe, przy czym ten pierwszy polega na wyciąganiu (wyławianiu) haseł do serwisów czy portali społecznościowych, a drugi ma na celu zaszyfrowanie informacji i wymuszaniu okupu.

Cyberbezpieczeństwo - jak bezpiecznie korzystać z sieci

Bezpieczna sieć

Na ataki cyberprzestępców narażony jest każdy użytkownik. Zapobieganie atakom hakerów jest szczególnie istotne także dla firm. Dlatego niezwykle ważne jest rozsądne korzystanie z sieci oraz odpowiednie zabezpieczenia. Warto zainwestować w legalne oprogramowanie i zadbać o jego regularne aktualizowanie. Istotny jest także antywirus oraz zapora sieciowa, zapewniające wykrycie i blokowanie złośliwych oprogramowań. Dyski na laptopach powinny być odpowiednio zaszyfrowane. Na urządzeniach, serwisach oraz portalach społecznościowych warto ustawić silne hasła, a w przypadku aplikacji banku zastosuj dwuskładnikowe uwierzytelnianie.

Równo z unowocześnianiem zabezpieczeń, powstają nowe sposoby cyberataków. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie czujności i reagowanie nawet na najmniejsze oznaki złośliwych oprogramowań i innych niebezpieczeństw. Dzięki stosowaniu antywirusów, silnych haseł czy inwestycji w zaporę można uniknąć wyłudzenia danych, kradzieży środków z konta bankowego czy uszkodzenia prywatnych plików.