Roboty sprzątające – jaki warto wybrać?

Roboty sprzątające już dawno zawładnęły rynkiem. Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego sprzątania bez nich. Niektóre z nich tylko odkurzają, inne mopują, a jeszcze inne myją podłogi, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć się czystą posadzką każdego dnia. Ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych. Jaki model warto kupić?

Robot idealny – cechy

Mówi się, że urządzenie idealne nie istnieje. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na to, czy konkretny robot jest wyposażony w sensor laserowy. Zazwyczaj jest umieszczony w górnej części urządzenia i wystaje ponad sprzęt. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie mapy pomieszczenia, podzielenie go i wstawienie wirtualnych ścian. Warto zwrócić uwagę również na odpowiednie czujniki. Dzięki nim robot w trakcie pracy nie będzie obijał się o meble i nie spadnie, kiedy będzie sprzątał piętro. Warto pamiętać również o tym, by regularnie opróżniać pojemnik na kurz. Jeżeli chcesz ograniczyć do minimum obsługę,  wybierz wariant ze stacją do automatycznego opróżniania zawartości pojemnika.  Wygodnym rozwiązaniem jest także możliwość sterowania aplikacją oraz ustawienie harmonogramu prac wedle kalendarza. Dzięki temu po powrocie do domu będziesz mógł cieszyć się wysprzątanym wnętrzem. Kolejnym ważnym elementem jest czas pracy baterii. Im większą przestrzeń chcesz wysprzątać, tym mocniejszy akumulator powinien być. Po zakończeniu pracy robot sam wróci do bazy i ponownie się naładuje. Warto również zwrócić uwagę na moc ssania.

Robot mopujący, a myjący

Na rynku można znaleźć modele z funkcją mopowania. Najczęściej ta opcja ma możliwość korzystania jedynie z czystej wody bez użycia detergentów. Takie rozwiązanie pozwala na utrzymanie podłóg w czystości każdego dnia. Zwykle pod urządzeniem zamocowana jest specjalna nakładka z mikfrofibry, która zbiera kurz i zabrudzenia. Po umyciu należy ją wyprać i pozostawić do wyschnięcia. Warto wrócić uwagę, czy producent oferuje możliwość dodania detergentu. Nie rób tego na własną rękę – możesz zapchać wężyki i złączki doprowadzające wodę do urządzenia, tym samym niszcząc robota. Niektóre z modeli mają opcję intensywnego mycia. W tym trybie robot pracuje wolniej i dokładniej.

Roboty myjące podłogę można porówna z użytkowaniem tradycyjnego mopa. Większość sprzętów oferuje możliwość dodania detergentu. Dzięki dwóm zmontowanym pojemnikom urządzenie zawsze myje czystą wodą, a brud zbiera do drugiego pojemnika. Jeżeli chcesz zastąpić tradycyjnego mopa robotem, wybierz taki, który ma zamontowaną specjalną szczotkę, która usunie zabrudzenia, lepkie plamy czy zaschnięte resztki. Specjalna ściągaczka pozwala lepiej zebrać wodę i zassać ją do pojemnika pozostawiając podłogę praktycznie suchą.

Roboty sprzątające - jaki warto wybrać?

Najpopularniejsze modele

Jednym z pierwszych modeli robotów sprzątających jest Roomba. Wciąż roboty kojarzą się nieodłącznie z tą nazwą. Producent wypuścił całą serię urządzeń odkurzających. Na tle konkurencji wyróżnia się jakością wykonania i wyższą ceną. Dreame D9 to propozycja dla każdego, kto szuka urządzenia do tysiąca złotych. Ma czujnik laserowy, a użytkownicy doceniają go za cichą pracę. Sprawnie manewruje pomiędzy meblami i je omija. Można go zaprogramować wedle własnych upodobań i ustalić mu specjalny harmonogram. Świetnie sprawdzi się zarówno do podłóg twardych, jak i dywanów czy wykładzin. Z pewnością sprawdzi się u osób, które mają w domu zwierzęta. Sprząta również na mokro, co pozwala na odświeżenie podłogi pomiędzy klasycznym myciem podłogi. Jeżeli szukasz nieco innego rozwiązania i dysponujesz budżetem do 2 tysięcy złotych, to warto zastanowić się nad Roidmi Eve Plus. Urządzenie posiada specjalną stację na kurz. Po zakończonej pracy, robot podjedzie do stacji i aktywuje system opróżniania pojemnika. Wszelkie zanieczyszczenia trafiają do szczelnego worka, który trzeba wymienić raz w miesiącu. Xiaomi ma w swojej ofercie również inne modele poszczególnych produktów, dzięki czemu każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie. Jeżeli możesz sobie pozwolić na nieco droższe rozwiązania, postaw na model, który spełni wszystkie Twoje wymagania. Wysokiej jakości sprzęt świetnie się sprawdzi do codziennego sprzątania. Rynek technologiczny stale się rozwija, a producenci unowocześniają swoje sprzęty. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz z powodzeniem znaleźć coś dla siebie w różnych przedziałach cenowych. Warto przyjrzeć się bliżej tego rodzaju urządzeniom i pozwolić sobie wyręczyć się w codziennych obowiązkach domowych.