Co powinien zawierać regulamin sklepu internetowego?

Regulamin to coś, co powinno znajdować się na stronie internetowej każdego sklepu online. Jego stworzenie wcale nie jest takie łatwe. Oprócz zapoznania się z kilkoma ustawami, trzeba znać interpretację przepisów prawa. Jeśli sklep nie będzie posiadał poprawnego regulaminu, może ponieść karę, która może wynieść nawet 10% przychodów, jakie biznes przyniósł w poprzednim roku.

Regulamin sklepu internetowego

Jeśli masz już sklep internetowy z odpowiednim szablonem (profesjonalne wzory znajdziesz tutaj: https://sklep.growcommerce.pl), warto zadbać o prawidłowy regulamin. Sprzedawca powinien w nim poinformować, kim jest – musi więc podać nazwę przedsiębiorstwa. Po drugie, jeśli sprzedajesz usługi, musisz zadbać o to, aby regulamin zawierał dokładny opis i określał rodzaj sprzedawanych produktów. Jeśli oferujesz jedynie przedmioty materialne, jest to mniej istotne ponieważ ich specyfikację podaje się w treści oferty. Określ również podstawowe warunki techniczne, które musi spełniać klient, aby mógł skorzystać z Twojego sklepu, procedury działania w przypadku zamówienia towaru, którego aktualnie nie ma na stanie lub będzie dostępny, ale po dłuższym czasie. Klienci sięgają do regulaminu zazwyczaj wtedy, kiedy interesuje ich kwestia zwrotu towaru lub jego reklamacji. Należy określić, w jakim terminie nastąpi zwrot środków. Kolejnym ważnym punktem są zasady i przebieg procesu reklamacji. Najlepiej stworzyć stronę tak, aby można było na niej złożyć reklamację online. Jeśli chodzi o prezentację regulaminu, nie jest ona aż tak istotna, jednak warto zadbać, aby nadać tytuły poszczególnym akapitom oraz wpleść w tekst punkty i podpunkty. Czytelny i zrozumiały regulamin sprawia, że zaufanie klienta do sprzedawcy wzrasta.

Pisanie dobrego regulaminu

Jak napisać dobry regulamin? Na pewno nie kopiując go ze strony innego sklepu internetowego! Jeśli nie wiesz, jak go napisać, możesz kupić go w sklepie w jednym z serwisów, które takie regulaminy tworzą. Jednak bądź bardzo ostrożny, ponieważ gotowy wzór może nie odzwierciedlać funkcjonalności Twojej strony, a tym samym – wprowadzać kupujących w błąd. Nie zapomnij o aktualizacji dokumentu, kiedy zmieni się choć jeden z punktów w nim zawartych. Pamiętaj o ustawie o prawach konsumenta oraz RODO. Bardzo ważne jest to, aby regulamin nie zawierał postanowień, które uznawane są za klauzule niedozwolone.

Zadbaj o to, aby regulamin był zwięzły i nie zawierał zbyt wiele treści. Staraj się, aby był jak najbardziej czytelny i jasny. Pamiętaj, że im więcej zawrzesz w nim postanowień, tym większe będzie ryzyko zawarcia w regulaminie klauzul niedozwolonych.