Szczoteczki elektryczne

Mycie zębów to podstawowa czynność w codziennej toalecie. Specjaliści zalecają, by czyszczenie wykonać minimum dwa razy dziennie. Zęby można szczotkować zarówno przy użyciu manualnych szczoteczek, jak i elektrycznych lub sonicznych. Na rynku można znaleźć zarówno proste modele, jak i te bardziej zaawansowane technicznie. Podpowiadamy, czym różnią się między sobą i na jakie rozwiązanie warto postawić.

Co oferuje rynek

Szczoteczki elektryczne wykonują więcej ruchów w porównaniu z ich manualnym odpowiednikiem. Ma to znaczący wpływ na efektywność szczotkowania, komfort czyszczenia i bezpieczeństwo szkliwa. Dzięki zastosowaniu wielu technologii można jeszcze lepiej zadbać o kondycję zębów, a także wyczyścić język oraz policzki. Na rynku można znaleźć również szczoteczki soniczne. Różnią się technologią czyszczenia i rodzajem wykonanych ruchów. By dobrać odpowiedni model musisz określić, jakiego urządzenia potrzebujesz.

Szczoteczka rotacyjna zwana elektryczną

Szczoteczka rotacyjna, zwana również elektryczną, jest zasilana przy pomocy akumulatora, który uruchamia mechanizm. Charakteryzuje się okrągłą główką, która obraca się, wykonując ruch czyszczący o odpowiedniej prędkości. Szybkie ruchy z dużą intensywnością czyszczą zęby i przestrzenie pomiędzy nimi. W zależności od wybranego modelu możesz postawić na prostą szczoteczkę z wbudowanym timerem oraz kontrolką poziomu naładowania. Im bardziej zaawansowane urządzenie, tym więcej funkcji oferuje. Specjalne programy do pielęgnacji dziąseł, wybielania czy delikatne czyszczenie. Wiele wymiennych końcówek pozwala dobrać twardość włosków do indywidualnych preferencji.

Szczoteczka rotacyjna czyści zęby poprzez mechaniczne ścieranie zanieczyszczeń. Ruch oscylacyjno-rotacyjny i pulsacyjny, który wykonuje końcówka, dokładnie oczyszczają ząb z każdej strony obejmując go dookoła. Warto na początek wybrać model wyposażony w czujnik nacisku, który w razie zbyt mocnego dociskania główki do dziąsła zablokuje jej obrót, zapobiegając tym samym wystąpieniu podrażnień.

Szczoteczki elektryczne

Soniczna szczoteczka

Szczoteczka soniczna wykorzystuje technologię fal dźwiękowych. Mechanizm generuje drgania, które wprawiają włosie końcówki w ruch wymiatający. Szybkie ruchy doskonale usuwają płytkę nazębną, osady i zanieczyszczenia. Natężenie drgań sprawia, że w trakcie wykonywania poszczególnych ruchów powstaje wiele pęcherzyków powietrza, które wypełnia przestrzenie pomiędzy zębami i je oczyszcza. W tym przypadku główka szczoteczki nie jest okrągła, a podłużna. Kształtem przypomina manualne wersje. Soniczna szczoteczka poradzi sobie dużo lepiej z dotarciem do miejsc trudnodostępnych. Jednocześnie wykonuje delikatny masaż dziąseł. Wymienne końcówki odpowiadają cenom zwykłej, manualnej szczoteczki, a koszty eksploatacji są niewielkie.

Szczoteczki elektryczne i soniczne możne użytkować każdy. Specjalne, mniejsze wersje znajdą się również dla najmłodszych. Nie zaleca się jednak stosować ich u dzieci poniżej trzeciego roku życia. Jedno naładowanie gadżetu pozwala na około dwa tygodnie użytkowania. Czas potrzebny na ładowanie zależy od danego modelu i może wynieść od 12 do 24 godzin. Jeżeli chcesz, by szczoteczka zawsze działała z pełną mocą, możesz trzymać ją w stacji ładującej. Niektóre urządzenia posiadają również dedykowaną aplikację. Można ją pobrać za darmo na smartfona i sprawdzać, które miejsca wymagają dokładniejszego czyszczenia i poświęcenia im nieco więcej czasu. Postaw na nowoczesne rozwiązanie! Pamiętaj również o doskonaleniu techniki mycia. Dzięki specjalnym właściwościom poszczególnych modeli szczoteczek możesz dopasować ich możliwości do potrzeb Twojego uzębienia.

Zarówno szczoteczka elektryczna, jak i soniczna zadbają o Twoje uzębienie znacznie lepiej, niż manualna. Ręka nigdy nie będzie w stanie wykonać takiej ilości ruchów jak urządzenie wyposażone w akumulator. Warto więc przemyśleć  zakup tego niewielkiego, ale praktycznego gadżetu. Zadbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej pozwala cieszyć się nie tylko pięknym, ale także zdrowym uśmiechem. Pamiętaj również, by regularnie chodzić na kontrole dentystyczne, a mycie zębów uzupełnić o dedykowany płyn.