Macbook – technologiczny hit czy zwykły laptop?

MacBooki to jedne z flagowych sprzętów marki Apple. Cieszą się dużą popularnością, nie tylko wśród fanów marki, ale także wielu wymagających użytkowników. Urządzenia charakteryzuje duża wydajność i oryginalny, minimalistyczny design. Pierwsze pojawiły się już w 1991 roku. Pierwotnie nosił nazwę PowerBooka. Obecnie na rynku możesz znaleźć dwa warianty MacBooka – Pro oraz Air. Jeżeli właśnie stoisz przed podjęciem decyzji, czy kupić laptopa od Apple, to świetnie trafiłeś. Podpowiadamy, czy rzeczywiście warto zainwestować w niego niemałą kwotę.

Urządzenie dla każdego

Założeniem firmy było stworzenie mobilnego komputera, który spełni oczekiwania każdego klienta, dlatego powstały wspomniane wcześniej dwa modele MacBooka – Pro i Air. Pierwszy z nich dedykowany jest osobom, które na co dzień zajmują się grafiką, montażem wideo, projektowaniem czy tworzeniem różnego rodzaju modeli w wymagających aplikacjach. Mają zamontowany wydajny, mocny procesor oraz wyposażony w świetniej jakości obraz. Jest nieco cięższy niż jego druga wersja. Modele oznaczone jako Air to urządzenia zaprojektowane z myślą o pracy i biznesie. Cechują je ponadprzeciętną bateria, duża pamięć dysku (można ją rozbudować na etapie zakupu). Ta wersja ma niewielkie wymiary i niską wagę, co czyni go świetnym urządzeniem dla osób, które nieustannie podróżują, muszą być mobilne czy po prostu nie rozstają się z laptopem.

Czym wyróżnia się MacBook

Użytkownicy chwalą urządzenia Apple nie tylko za wygląd, ale także intuicyjność i kompatybilność z rożnego rodzaju programami i aplikacjami. System iOS z założenia jest wydajniejszy niż popularny Windows. Producenci chwalą się również zwiększonym bezpieczeństwem na ataki hakerskie czy wirusy. Sam design po odpaleniu urządzenia nieco się różni. Zamiast klasycznego paska startu użytkownik ma do dyspozycji w pełni konfigurowalny pasek zadań na którym widać jedynie ikony poszczególnych aplikacji. Na górze z kolei znajdziesz wszystkie niezbędne ustawienia. Okna zamyka się w lewym górnym rogu, a nie jak w przypadku Windowsa w prawym. Wciąż jednak można swobodnie korzystać z pakietu Office. Na uwagę zasługuje również wydajny procesor Intel Core i duża pamięć RAM – możesz ją również rozbudować, co pozwala na swobodne korzystanie z wielu różnego rodzajów aplikacji, bez konieczności ich zamykania. Wato również dodać, że w MacBookach montowane są wysokiej klasy wyświetlacze Retina, które pozwalają na 178-stopniowy kąt widzenia. Takie rozwiązanie pozwala użytkownikowi cieszyć się prawdziwą głębią kolorów i wysokiej jakości ostrością. Użytkownicy chwalą również długość pracy na baterii – po jednorazowym naładowaniu może wytrzymać nawet do 12h. Wszystkie urządzenia marki Apple, które posiadasz możesz ze sobą zsynchronizować. Na uwagę zasługuje również komfortowa w dotyku klawiatura. Płaskie przyciski i niewielka siła wymagana do nacisku ułatwią notowanie studentom czy pracę osobom piszącym.

Droga przyjemność

Przyjemność wynikająca z korzystania z MacBooka jest ogromna. Wydaje się, że jedyną wadą tego urządzenia jest wysoka cena. Co prawda idzie ona w parze z jakością, ale kupno nowego laptopa z logo nadgryzionego jabłka to wydatek około 5000 zł w najprostszej wersji. Jeżeli chcesz dodać więcej pamięci RAM lub wybrać pojemniejszy dysk, będziesz musiał dołożyć kolejne kilkaset złotych. Niemniej, przyjemność korzystania z pewnością wynagrodzi tę inwestycję na długie lata. Żarówo zwykli użytkownicy, którzy oczekują płynnego działania urządzenia, jak i ci, którzy szukają wydajnego sprzętu do intensywnej pracy. Obsługa Macbooka może sprawić nieco problemów osobom, które rezygnują z Windowsa na system iOS. Wystarczy jednak kilka użyć, by przyzwyczaić się do innego designu.

MacBook to z pewnością sprzęt, na który warto zwrócić uwagę. Z pewnością przypadnie do gustu każdemu, kto ma duże wymagania – świetnie sprawdzi się do pracy, użytku prywatnego, grania czy montażu filmów. Dzięki wydajnej baterii docenią go osoby, które uwielbiają pracę zdalną, żyją w ciągłym biegu. To również dobre rozwiązania do nauki – jego walory docenią studenci i uczniowie. Pamiętaj, by po zakupie odpowiednio zadbać o swój laptop. Specjalne etui pozwalają ochronić wyświetlacz i podzespoły przed uszkodzeniami. Możesz dokupić również dedykowaną, bezprzewodową myszkę, która ułatwi wykonywanie poszczególnych zadań.