Sprzęt fotograficzny na miarę XXI wieku

Wiele osób głównie utrwala wspomnienia przy użyciu telefonów. Współczesne modele smartfonów pozwalają uzyskać odpowiednią ostrość i głębię kolorów. Warto jednak pamiętać, że wciąż powstają nowe modele aparatów fotograficznych, które pozwalają stworzyć wysokiej klasy portrety czy krajobrazy. Podpowiadamy, jaki sprzęt fotograficzny można znaleźć w sklepach i czym różnią się poszczególne rodzaje tych urządzeń.

Proste w obsłudze aparaty kompaktowe

Aparaty kompaktowe to jeden z powszechniejszych rodzajów. Ich wymiary są niewielkie, a sama obsługa łatwa. Sama matryca jest stosunkowo niewielka, ale rozdzielczość wysoka. W tym wypadku mamy do czynienia z niewymienną optyką, dzięki czemu są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Nie ma również lustra, zapisuje to, co aktualnie widzi obiektyw. Na rynku można znaleźć wiele różnego rodzaju modeli o prostej budowie, z wbudowaną redukcją drgań, które pozwalają utrwalić wspomnienia w wysokiej jakości. Ich ceny zaczynają się od ok. 400 zł. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Bezlusterkowce

Aparaty bezlusterkowe to kompakty z możliwością wymiany optyki. Potocznie nazywa się je hybrydowymi. Stanowią połączenie lustrzanki i aparat cyfrowego. Do korpusu można dobrać obiektyw stałoogniskowy, zmiennoogniskowy lub teleobiektyw. Dzięki takiemu zastosowaniu w  pełni mogą sprostać wymaganiom użytkownika. Charakteryzują się dużą matrycą, są również lżejsze niż standardowe lustrzanki. Wybierając aparat bezlusterkowy warto zwrócić uwagę na wielkość matrycy, a także jakością nagrywanych filmów, jeżeli zależy Ci na tworzeniu materiałów wideo.

Wysokiej klasy lustrzanki

Lustrzanki to rodzaj aparatu, po który sięga wiele osób. W tym przypadku światło padające na obiektyw odbija się od lustra, wpada na matówkę i pryzmat, a następnie kierowane jest do wizjera. Kiedy naciskamy spust migawki lustro unosi się w zależności od czasu ekspozycji. Lustrzanki oferują dużą swobodę w użytkowaniu. Większość modeli posiada funkcję automatycznych ustawień, które same dopasowują odpowiednie parametry do panujących warunków. Współczesne modele pozwalają robić wysokiej jakości zdjęcia, a także filmować w standardach Full HD lub nawet 4K. Decydując się na zakup możesz postawić na gotowy zestaw – korpus i uniwersalny obiektyw, albo wybrać same body i dobrać obiektyw dopasowany do własnych potrzeb. Warto pamiętać, że lustrzanki ważą nieco więcej niż modele hybrydowe lub kompakty.

Aparaty natychmiastowe

Aparaty natychmiastowe w ostatnim czasie przeżywają prawdziwy renesans. Ich użycie jest bardzo proste. Wystarczy umieścić wkłady w urządzeniu, ustawić urządzenie i wykonać zdjęcie. Całość zostanie utrwalona i wysunie się z odpowiedniego otworu. Po kilku chwilach zobaczysz zdjęcie w kolorach. Większość dostępnych modeli ma wbudowane wygodne lusterko do selfie oraz lampę błyskową, która pozwala na robienie zdjęć nawet w ciemnych pomieszczeniach. Dzięki temu, że urządzenia są wykonane z trwałych komponentów z pewnością posłużą przez wiele lat. Sam koszt aparatu natychmiastowego w zależności od modelu zaczyna się od 300 zł, a opakowanie wkładów to około czterdzieści złotych. Tego rodzaju sprzęt pokochała młodzież i dorośli. Pozwala wywołać wspomnienia w kilka chwil, co sprawia użytkownikom wiele radości.

Aparaty jednorazowe

Ciekawym rozwiązaniem są niedrogie aparaty jednorazowe. W ich wnętrzu znajduje się klisza, na której utrwalane są zdjęcia. Ich ilość jest ograniczona. Sama obsługa tego gadżetu jest prosta – wystarczy przekręcić odpowiednie pokrętło, by nakręcić film, a następnie nacisnąć przycisk wykonania zdjęcia. Ich wygląd przypomina nieco dawne modele aparatów na tradycyjny film. Tego rodzaju urządzenia posiadają całkiem dobrą czułość i potrafią ostrzyć zdjęcia. W zależności od modelu możesz wykonać nim od kilu do kilkunastu zdjęć. Poręczna konstrukcja z pewnością ułatwia wykonanie fotografii.

Wybór odpowiedniego sprzętu do fotografowania powinien zależeć od preferencji użytkownika. Dzięki temu sprostają wymaganiom i pozwolą zachować wspomnienia na długo. Nie zapomnij również o odpowiedniej torbie, wykonanej z wodoodpornego materiału, z miękkimi przegródkami wewnątrz, co pozwoli na bezpieczny transport. Nie zapomnij również o dedykowanej ściereczce do czyszczenia obiektywów, a także innych, ważnych akcesoriach.