Ładowanie indukcyjne telefonu

Nowoczesne rozwiązania stale ułatwiają nam funkcjonowanie. Bezprzewodowe urządzenia, roboty sprzątające czy wyzwalanie różnego rodzaju funkcji głosem pozwalają szybciej i sprawniej wykonywać poszczególne czynności. Pomimo tak dużego skoku technologicznego wciąż wiele urządzeń działa przy wykorzystaniu kabla zasilającego. Jednym z nich jest nasz telefon, który co jakiś czas trzeba naładować. Producenci nowoczesnych modeli starają się jednak zadbać maksymalnie o komfort każdego użytkownika – właśnie dlatego na rynku pojawiły się ładowarki indukcyjne. Jak działają i czy każdy Model Telefonu może z niej skorzystać?

Czym jest ładowanie bezprzewodowe?

Bezprzewodowe ładowanie jest możliwe dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Zarówno ładowarka, jak i telefon muszą być wyposażone w elementy, które wytwarzają pole elektromagnetyczne, czyli w cewki. Po podłączeniu ładowarki do zasilania wytwarza się wspomniane pole, a w bliskiej odległości gromadzi się ładunek elektryczny. Cewka telefonu przejmuje energię, którą zamienia się w prąd kierowany do baterii. W ten sposób można ponownie ładować urządzenie. By można mówić o ładowaniu indukcyjnym zarówno ładowarka jak i telefon muszą spełniać standard Qi. Początkowo urządzenie musiało mieć bezpośredni kontakt. Teraz wystarczy położyć je obok. Pojawiła się również możliwość jednocześnie kilku telefonów.

Jak naładować telefon przy pomocy ładowarki indukcyjnej

Producenci nowoczesnych modeli smartfonów zadbali o to ładowanie indukcyjne było możliwe. Starsze telefony takiego rozwiązania nie posiadają. Istnieje jednak kilka sposobów które pozwalają przystosować nasze urządzenia do ładowania bezprzewodowego. Najprostszym z nich jest kupno specjalnej nakładki, którą przykleja się do tylnej części obudowy. Wówczas po podłączeniu ładowarki do zasilania i położeniu na niej telefonu ładowanie powinno rozpocząć się automatycznie. Większość dostępnych nakładek pozwala ładować telefon także przez etui. Jeżeli case jest grubszy czas ładowania może się nieco wydłużyć, ale wciąż nie powinno stanowić to większego problemu.

Zalety ładowania indukcyjnego

Największą zaletą korzystania z ładowarek indukcyjnych jest wygoda. Nie trzeba podłączać kabla ani go wypiąć, kiedy chcemy odłączyć telefon. W domu czy w biurze urządzenie będziesz mieć zawsze pod ręką, a bateria będzie stale naładowana. Brak kabla oznacza również brak problemów z uszkodzeniami styków oraz portów. Kiedy oryginalna ładowarka się zepsuje zwykle sięgamy po tańszy zamiennik. Słabej jakości urządzenia sprawia, że telefon wolniej się ładuje, a bateria przestaje prawidłowo pracować. Funkcjonalność ładowania indukcyjnego również jest kwestią, którą warto poruszyć. Nowoczesne urządzenia pozwalają na naładowanie smartfonu, smartwatcha czy słuchawek bezprzewodowych w tym samym czasie. W praktyce oznaczałoby to konieczność podpięcia aż trzech ładowarek do gniazdka. Dzięki indukcji w tym samym czasie możesz wszystkie sprzęty wygodnie. pożegnaj nieestetyczną i nie praktyczną plątaninę kabli. Co ciekawe ładowanie indukcyjne coraz częściej wykorzystywana jest również samochodach. umieszcza się ją specjalnej półeczce w aucie lub w uchwycie na telefon. Dzięki temu w trakcie jazdy urządzenie będzie stale pod ręką z pełną baterią.

Czy ładowanie indukcyjne ma jakieś wady?

Jak każde nowoczesne rozwiązanie istnieje kilka niedogodności. Przede wszystkim klasyczne ładowarka na kabel pozwala znacznie szybciej naładować telefon ze względu na brak strat energii, która niestety generuje pole elektromagnetyczne. Kolejnym minusem jest przerywanie ładowania. Za każdym razem, gdy będziesz chciał odpisać na smsa lub odebrać telefon musisz podnieść telefon z ładowarki. Nieustanne ładowanie lub jego przerywanie może negatywnie wpłynąć na baterię, a przede wszystkim na dłuższą metę być nieco irytujące. Niektóre modele ładowarek indukcyjnych są również wyposażone w specjalne wentylatory, które zapewniają odpowiednie chłodzenie. Takie urządzenie może być nieco głośniejsze, co może przeszkadzać w nocy.

Ładowanie indukcyjne ma duży potencjał i z pewnością stanowi spore ułatwienie szczególnie w czasie podróży samochodem. Od indywidualnych preferencji użytkownika zależy, czy wygodniej będzie korzystać z tradycyjnej ładowarki na kabel, czy skorzystać z dobrodziejstwa magnetycznego pola elektromagnetycznego. Na rynku można znaleźć wiele różnego rodzaju ładowarek o różnym natężeniu prądu ładowania, ergonomii i wyglądzie. Ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Duże i funkcjonalne modele od kilkuset. Udanych zakupów!